Sida 1 av 1

Seriösa handlare

InläggPostat: 14 jan 2021, 19:24
av mlkjhr
Om jag vill köpa ett pcp gevär men inte har någon tidigare erfarenhet av pcp, vilken eller vilka handlare rekommenderar ni? Helst i sverige. Budgeten är c:a 10 000 och då ska det helst räcka till ett gevär, kikarsiktet, pump och helst också en ljuddämpare.

Re: Seriösa handlare

InläggPostat: 14 jan 2021, 19:54
av börne
För att följa länken så måste du registera dig.



Ang. ljuddämpare har det diskuterats förr, jag ger mig inte in i diskussionen men vissa säger det är lagligt till licensfria vapen & andra säger det alltid är licenskrav på ljuddämpare.

Re: Seriösa handlare

InläggPostat: 14 jan 2021, 21:19
av PLUTTE
Håller med börne! Tobbe har koll och kan hjälpa dig.

Re: Seriösa handlare

InläggPostat: 14 jan 2021, 22:20
av zpiff
Håller med om om Tobbe!

Re: Seriösa handlare

InläggPostat: 16 jan 2021, 16:02
av Silwer
Jo det mesta har han nog sett då han förser hela landet med luftvapen.

Re: Seriösa handlare

InläggPostat: 16 jan 2021, 16:53
av börne
Silwer skrev:Jo det mesta har han nog sett då han förser hela landet med luftvapen.

Han har dessutom en hel del utländska kunder.

Som jag förstått så köper en del FX av honom från andra länder. Han nämnde Holland för mig en gång, tror det var då när jag var ute efter en .177 FX Tyffe, Cyclon eller Dreamline, var desperat :o Det skulle bli billigt var tanken men frågade efter den dyrare modellen efter den andra, men alla var slut. Tror det var då som han sa han sålt ett helt gäng .177 FX till Holland dagen innan, det blev ju min S400F Classic p.g.a det vilket jag idag inte är speciellt ledsen för :-)

Till TS... ska du ha tag på Tobbe & fråga om nåt specifikt finns hemma så maila, han svarar betydligt snabbare på mail än telefon.

Re: Seriösa handlare

InläggPostat: 16 jan 2021, 20:25
av Silwer
För FX är han ju huvudman kan man säga så jag förstår att dessa ofta kan gå till länder som har problem med tilldelning av FX, många tror ju FX finns överallt men så är det ju inte.

I USA ja men i Europa är de inte dominerande på nåt sätt.