Sida 1 av 1

Köpa "pipvikt" från England.

InläggPostat: 09 maj 2009, 01:03
av Honx
Hejho!

Tror ni att det skulle vara möjligt att få igenom en "tom" ljuddämpare(pipvikt?), dvs bara ytterröret i tullen? Det är ju tekniskt sett ingen ljuddämpare då den helt saknar alla dämpande egenskaper, den skulle ju snarare vara väldigt lik Maccaris pipvikt.

Tror ni att det skulle vara värt ett försök eller skulle det bli tjafs med tullen? ;)

Re: Köpa "pipvikt" från England.

InläggPostat: 09 maj 2009, 01:20
av AirArms55
Allt är möjligt... men är det värt risken för dig att bli ertappad med licenspliktig vapendel utan licens?

Re: Köpa "pipvikt" från England.

InläggPostat: 09 maj 2009, 01:31
av Honx
Klassas den ändå som en licenspliktig del, eller blir den licenspliktig först när den fixas till så den faktiskt dämpar?

Re: Köpa "pipvikt" från England.

InläggPostat: 09 maj 2009, 02:48
av AirArms55
Nej, men när du har byggt ihop en ljuddämpare till ett vapen så är det en licenspliktig vapendel.

Re: Köpa "pipvikt" från England.

InläggPostat: 09 maj 2009, 08:47
av Lasse
:smt007 Tröttnar ni aldrig på detta eviga tjat om ljuddämpare

Det är förbjudet enligt svensk lag om man inte har licens på skiten!

Re: Köpa "pipvikt" från England.

InläggPostat: 09 maj 2009, 09:29
av Honx
Nej då, det är alltid intressant. :p Jag har ju aldrig sagt att jag ska bygga ihop den. ;)

Re: Köpa "pipvikt" från England.

InläggPostat: 09 maj 2009, 09:40
av Daniel O
Se det så här , tullen plockar mer grejor än någonsin
pga att det skickas färre paket just nu jämfört med tidigare.

Re: Köpa "pipvikt" från England.

InläggPostat: 09 maj 2009, 10:57
av buckshot2000
Engelsmännen skickar inte ens dämpare utanför england längre , de har ju helt nya lagar sedan 2 år tillbaka.

Testa får ni se !

Re: Köpa "pipvikt" från England.

InläggPostat: 09 maj 2009, 14:32
av mt_knot
Jasså, men hur kan danskarna då sälja en TDR med "urtagen"dämpare bara för utseendets skull?

Citat från säljarens sida:
"Beskrivelse:Riflen har manometer så du kan holde øje med hvor meget tryk du har tilbage, der er quickfill system så du nemt kan fylde riflen igen. Riflen er velegnet til både højrehåndsskytter og venstrehåndsskytter. P.g.a. lovgivningen i Danmark må denne riffel ikke sælges med lyddæmper, derfor har vi taget indmaden ud af lyddæmperen, på den måde har vi bevaret udseende af denne flotte riffel. Se mere info på Air Arms hjemmeside."

Re: Köpa "pipvikt" från England.

InläggPostat: 09 maj 2009, 15:32
av öberg
Pust!
Tror ni verkligen inte att polisen kollar på denna sidan?
Vad ni gör kan jag och vill inte råda över men alla antydningar om olagliga aktiviteter så som ljudämpare. Vilka det ÄR bara skyddsjägare som har en chans att få licens på är till skada för sporten!
Risken att vi får hårdare krav på luftvapen är överhängande och det blir inte mindre risk av allt prat och handlingar. Vill man ha en ljudämpare så bli skyddsjägare eller lägg ner det hela.

Re: Köpa "pipvikt" från England.

InläggPostat: 09 maj 2009, 15:55
av AirArms55
Det är inte ens lätt för oss skyddsjägare att få licens på en dämpare för luftvapen... och om jag ska vara ärlig så behövs det inte heller... jag har hörselskydd när jag jagar.

Re: Köpa "pipvikt" från England.

InläggPostat: 09 maj 2009, 16:07
av Honx
Jodå, visst kan det låta lite suspekt, men jag vill mest ha den för utseendets skull, så själva dämpningen är jag inte ute efter. Apropå deras lagar så säljer de faktiskt ljuddämpare till EU-länder, de får bara inte sälja ljuddämpare inom England då detta måste ske över disk.

En bekant till mig köpte in ett HW100 10J gevär från England (strypt från 12j) med avtagbar dämpare som var monterad vid leverans. Det gick igenom utan några problem alls. Tycker att reglerna är lite väl luddiga ibland.. :|

Re: Köpa "pipvikt" från England.

InläggPostat: 09 maj 2009, 16:57
av AirArms55
Köp en pipvikt

Re: Köpa "pipvikt" från England.

InläggPostat: 09 maj 2009, 17:08
av buckshot2000
Honx skrev:Jodå, visst kan det låta lite suspekt, men jag vill mest ha den för utseendets skull, så själva dämpningen är jag inte ute efter. Apropå deras lagar så säljer de faktiskt ljuddämpare till EU-länder, de får bara inte sälja ljuddämpare inom England då detta måste ske över disk.

En bekant till mig köpte in ett HW100 10J gevär från England (strypt från 12j) med avtagbar dämpare som var monterad vid leverans. Det gick igenom utan några problem alls. Tycker att reglerna är lite väl luddiga ibland.. :|


Jag har haft mycket kontakt via telefon med alla stora vapenaffärer i UK och idag är det INGEN som skickar ut en dämpare till annat EU land , risken för dem är för hög bara för att tjäna några futtiga euro.
Däremot säljer de både vapen och dämpare till kunder i UK om kunden hämtar grejorna med legitimation på närmsta vapenaffär , eller via DHL som kontrollerar legitimation vid överlämnandet eller om kunden själv kommer till den aktuella vapenaffären och själv hämtar sakerna.

Men vadå... du startar en tråd och påstår dig veta saker... vad bra.... då är det ju bara skrida till verket och införskaffa det du skall ha eftersom det är så enkelt. :-) Lycka till !

Re: Köpa "pipvikt" från England.

InläggPostat: 09 maj 2009, 18:53
av Honx
Jaså? Då har vi fått helt olika uppgifter, jag har pratat med ett fåtal och dom har sagt att det inte är några problem. Jag får kolla upp det lite noggrannare då, tack för upplysningen. ;)

Re: Köpa "pipvikt" från England.

InläggPostat: 09 maj 2009, 19:56
av Martin
Honx
Om du nu bara är ute efter utseendet :smt016 är det väl bara be någon svarva dig en pipvikt?! :wink:

Re: Köpa "pipvikt" från England.

InläggPostat: 09 maj 2009, 19:58
av Martin
F. ö så tycker jag att om ni (alla som startar och fortsätter diskutera i dessa pipvikt/ljuddämpar-trådar) är seriösa luftskyttar så tar ni till er det öberg skriver!

Re: Köpa "pipvikt" från England.

InläggPostat: 09 maj 2009, 20:41
av Honx
Yis, det lutar mot det alternativet, MEN borde inte det vara samma sak som att köpa en pipvikt från annat land? (Jag ger mig inte, även fast jag borde.. ;) )

Re: Köpa "pipvikt" från England.

InläggPostat: 09 maj 2009, 20:46
av AirArms55
Köp en pipvikt i vilket land du vill... använd den där solen inte lyser...

Re: Köpa "pipvikt" från England.

InläggPostat: 09 maj 2009, 20:53
av scratch
HONX

Om du tycker att det är värt risken med upp till två års fängelse för olaga vapeninnehav, samt att du kan glömma att få några licenser i framtiden så GO FOR IT!!! Personligen kan jag inte fatta hur någon skulle kunna vara så korkad :lol:

Re: Köpa "pipvikt" från England.

InläggPostat: 09 maj 2009, 20:56
av Lasse
Kan någon moderator låsa den här tråden. PLEACE
Innan det spårar ur :shock:

Re: Köpa "pipvikt" från England.

InläggPostat: 09 maj 2009, 21:08
av Honx
Okej okej, jag ger mig! :smt027

Det var ändå intressant. Ha en trevlig kväll! :smt020