Sida 1 av 1

Specialpipor.

InläggPostat: 18 feb 2012, 00:03
av Silwer
Air Arms EV3 mk3 uppger att pipan är Rotary Saged, nån som vet vad det är och varför mk3 hade en ann pipa förr men ändå hette mk3?
Rykten säger att CZ åtminstonde tillverkade den tidigare pipan och intye LW som annars gör alla AAs pipor.

Polygonisk pipa, vilka har det och vad ska det ge för fördelar?

Vad är tanken bakom dessa helt enkelt? Fördelar över vanliga 12räfflade pipor.

Vi har ju FXs ST pipa med men den vet jag ungefär vad det är för nåt och tanken bakom.

Re: Specialpipor.

InläggPostat: 18 feb 2012, 00:06
av Daniel
Kan detta hjälpa lite?

den 5 juli 2010 17:23


Hi Daniel,


Thanks for your interest in our products. The EV2 barrels are manufactured by Lothar Walther in Germany. The original Mark 1 EV2 rifles, (circa 2000) had CZ barrels.

Kind Regards,

© Air Arms (NSP Engineering Ltd).

Re: Specialpipor.

InläggPostat: 18 feb 2012, 00:18
av Jazz
Jo en polygon pipa är bättre än en vanlig pipa i varjefall när det gäller höga hastigheter. Varför vet jag inte men alla har kommet fram till samma sak och jag har aldrig hört någon bra förklaring till det. Hög hastighet är över 280-290m/s, ofta tom överljuds hastighet. Dessa pipor är kassa i låghastighet, de funkar bara inte till tex 16 joule. Sedan idag har många börjat köra ochockade pipor särskilt då på långhålls skytte. Detta på grund av att chockningen ger vibrationer som påverkar kulan. (Kanske även polygon pipor ger mindre vibrationer) Då snackar vi om piplängder över 500mm. Det som du frågade om AA EV pipor har jag ingen aning om. Vet däremot att Ruger har börjat sälja komposit pipor, dvs körna av stål som sedan är laminerad i lager med olika matrial.
(För övrigt jag har en polygonpipa på ett vapen, den samlar skotten mycket bra även i 150 joule)

Re: Specialpipor.

InläggPostat: 18 feb 2012, 00:32
av Silwer
Daniel skrev:Kan detta hjälpa lite?

den 5 juli 2010 17:23


Hi Daniel,


Thanks for your interest in our products. The EV2 barrels are manufactured by Lothar Walther in Germany. The original Mark 1 EV2 rifles, (circa 2000) had CZ barrels.

Kind Regards,

© Air Arms (NSP Engineering Ltd).

Bara i form att LW tydligen gör nutida piporna men de är ändå av nåt specialformat som sagt som jag inte förstår vitsen med, nån har sagt att de var först med nuvarnade pipor bössan äntligen kunde slå sin föregångare Pro-Target som las ner 2001 nångång.

Rotary Swaged kan man ändå undra vad det är, nu har inte många här det här vapnet men en del vet ju mycklet om FT vapen ändå, jag inser ju att det inte är en vanlig räfflad pipa iaf.

Re: Specialpipor.

InläggPostat: 18 feb 2012, 00:35
av Jazz
Är det inte rund smidda pipor det betyder? Kallvallsad heter det väl egentligen

Re: Specialpipor.

InläggPostat: 18 feb 2012, 00:36
av Daniel
om du orkar titta på denna silwer. Verkar vara tillverkningsproceduren


Re: Specialpipor.

InläggPostat: 18 feb 2012, 00:41
av Jazz
Ok. de är att smida

Re: Specialpipor.

InläggPostat: 18 feb 2012, 01:15
av Silwer
Det ser ju ut som kallhamrade rör, emn så är ju alla LW pipor vad jag vet, vad komnstigt att uppge det där namnet på den, jag trodde de tav nåt special, har jag missat nåt?

Vissa pipor är ju gjorda genom att man drar ett verktyg genom pipämnet detta har räfflorna på sig, HW verkar ha den typen av pipor tex.

Andra är kallhamrade och sitter då i ställ och är kortare först sen sätts ett ämne med räfflorna idem och en maskin hamrar på dem utan tat värma dem, piporna blir då klängre och får räfflorbnna i sig.

De här momenten kan man dryfta hur länge man vill om vad som är bäst osv.
Rotary SWaged liksom, det står inte uppgivet på någon nana AA bössa liksom, men innebär det kallhamrad så är ju alla det.

Nån som vet vad som då är speciellt med EV2ans senaste pipa?

Re: Specialpipor.

InläggPostat: 18 feb 2012, 14:45
av Ulf
Kanske dragen tätare/glesare, eller varför inte i vänstervarv ?

Re: Specialpipor.

InläggPostat: 18 feb 2012, 20:39
av Silwer
Ingen aning, söker på dert men fattar inte vad skillnaden är.

Nåt måste det ju vara för att det ska nämnas tycker man ju.

Re: Specialpipor.

InläggPostat: 18 feb 2012, 20:46
av Jazz
Det som skiljer mycket när det gäller pipor är efterbehandlingen. Dvs riktning, polering och blånering. Var väl Ripley som la ner rejält med tid på detta, Så pass att ingen hade råd med deras bössor. Men sköt bra det gjorde de.

Re: Specialpipor.

InläggPostat: 18 feb 2012, 21:51
av Silwer
Jo men ändå åkte de på pisk som sagt mot fabriksbygda vapen, tekniken totalt sett hade gått ifrån dem på en del områden.

De har ju återuppväckt namnet men det är just bara namnet och har inget med de gamla handgjorda grejorna att göra.

Har som sag tett test där det är en Ripley 5 tror jag FT 16J i bänk mot en Steyr 100 Match 7.6J, 50m och Steyrn vann.

När det senare kom en FT varaint av 110 tex. så förstår man ju att sagana var över för en sån tillverkare även pom de var mycket bra vapen ändå.

Re: Specialpipor.

InläggPostat: 19 feb 2012, 12:52
av RasmusB
Hittade en del information om pipor här:
För att följa länken så måste du registera dig.



Även en rätt bra bild rörande polygon-räffling, samt vad de olika typerna är bra till. Killen som gjort sidan verkar inte förstå att det behövs kontrast mellan text och bakgrund, så det är lite halvjobbigt att läsa, men det går om man anstränger sig.

Bild på olika sorters räffling:
Bild

Re: Specialpipor.

InläggPostat: 19 feb 2012, 12:56
av Silwer
Hmm 12 räfflor är vanligast skulle jag säga men självklart finns färre, en del amerikanska vapen har ju kanske 6 bara.

Re: Specialpipor.

InläggPostat: 16 nov 2014, 15:04
av _Axel_
Jag gissar dom menar att pipan är kallhamrad när dom säger rotary swaged. Detta är en metod som används för alla militära vapen idag. Det ger en överlägsen yta och stålet blir deformationshärdat. Pipan kan motstå enorma mängder skott. Generellt kan man säga att man får inga bänkskyttepipor på detta vis, men den bästa "brukspipan".

En annan metod som förekommer är knappräffliing. Man drar et dorn genom pipan som präglar sin avbild i hålet. Det är mycket billigare att investera i denna teknik än den ovan. Och man kan göra mycket fina pipor som äver de kräsna handladdarna vill köpa.

Trejde metoden är skär-räfflig, det kan ge det finaste resultatet om pipmakaren vet vad han gör. Dessa pipor håller inte sin maximala precision lika länge som de ovan. Det är ocksa det ursprungliga sättet att göra pipor. En räffelbänk kan vem som helt knopa ihop på några helger.

CZ gör kallhamrade pipor av mycket hög kvalitét.