Sida 1 av 1

transerport

InläggPostat: 14 sep 2020, 14:18
av vettedax
hej ..renoverar en walther lg 55 ser att transferporten är ca 4.3 mm är det normalt eller är den borrad tro ...vad är optimalt .

Re: transerport

InläggPostat: 14 sep 2020, 16:06
av dagevert
Gamle børser har ofte store transferporter.
Med lærpakninger reduserer det diesel-tendenser, men med syntetpakninger kan det lønne seg å sleeve ned.
Jeg konverterte en LG55 til lærpakning for en stund siden, i kombinasjon med en nedkappet Lucznik fjær ble det veldig bra, men jeg husker ikke transfer-port dimensjonen.
Har ikke noen LG55 i hus for øyeblikket, så jeg kan ikke bekrefte dimensjonene dine, men om jeg husker skal jeg måle når jeg er innom hos min far :wink:

Re: transerport

InläggPostat: 15 sep 2020, 19:10
av JohanIdk
4.3 mm lät väldigt stort

Re: transerport

InläggPostat: 15 sep 2020, 20:31
av atte69
ja det stämmer nog bra,, kollade på mina 2 och transfer´n är obetydligt mindre än calibern med ögonmått , har inget bra att mäta med utan att demontera pipan men kände att en 4,48 diabol var nära,, så ja 4,3 kan stämma

Re: transerport

InläggPostat: 16 sep 2020, 19:32
av Knotvillage
Läste att porten brukar vara 2.7-3.2mm annars värms inte luften när den passerar porten.

Re: transerport

InläggPostat: 16 sep 2020, 19:49
av gubbe
Knotvillage skrev:annars värms inte luften när den passerar porten.


Intressant. Och expanderar?

Re: transerport

InläggPostat: 16 sep 2020, 20:00
av Silwer
Luften värms, Jo det stämmer, men som sagt transferkanalen grovlek är anpassad för att bromsa pistongen med sin packning att få en luftkuddar framför sig och inte ränna in i framdelen obromsad.

Det är därför kan inte bara kan borra upp den och tro att nu ska ner luft ge mer effekt.

Ett fjäder luftgevär avger du effekt mycket snabbt och en lång pipa behövs inte som med co2 eller pcp.

Jag vill dock höra med om värnen avgörande hur grov kanalen ska vara?
Man kan junå inte veta allt.

Många transferkanalen genom laddblick mm har alltid ansetts dåliga, direkt natningar likt fwb300s, Tx200 och Dianas större påkar i mitten och mycket kort kanal Dock matning framför uppspänd pistong, har ansetts optimalt.

HW har en förskjuten kanal då pipan sitter upptill på cylindern, inget de är ensamma om det har setts som sämre val, dock simplare att tillverka, ibland ser man pistongoackningar som är utformade för att trycka upp luften till kanalen.

Själv ser jag det här som en ekvation av så många bitar att jag inte riktigt kan säga ner än jag hört och läst.

Fjäder gevär är så mycket mer komplicerade om man ger sig på allt än ett PCP.

Men mer om värnen nu.

Re: transerport

InläggPostat: 17 sep 2020, 07:46
av vettedax
oj va det var inte enkelt då...har en liten svarv..kanske skulle prova tillverka nån liten hylsa som passar i hålet med mindre hål

Re: transerport

InläggPostat: 17 sep 2020, 15:34
av dagevert
Knotvillage skrev:Läste att porten brukar vara 2.7-3.2mm annars värms inte luften när den passerar porten.


Om det er varme eller trykk er vel to forskjellige tolkninger av det samme..
Poenget er at det må lavt nok volum i porten til at kompresjonen blir høy nok.
Eldre fjæregeværer har ofte store porter, antagelig fordi de har lærpakninger og høy kompresjon skaper kraftig diesel-effekt.

Re: transerport

InläggPostat: 23 sep 2020, 22:31
av Silwer
Jo vi vet redan att PTFE packningen från UK ändrade mycket, effekten steg, kan kunde bygga större cylindrar osv.

Det är ett trappsteg för Luftvapen men egentligen bara för m högre effekt krävdes.

Idag vet vi väl vad vi tycker, jag tex håller FWB300S högt men den har en kolvring och hamnar utanför det här.