Sida 1 av 1

Lös pipvikt?

InläggPostat: 25 jul 2008, 14:51
av Smasko
Jo, men det blev ju som så att undertecknad gick på semesterbudgeten och inhandlade ett stycke Diana 240 istället för HW57.

På byssen ifråga sitter en pipvikt förmonterad som verkar vara lös. Det förefaller som om den skakar till litet av vibrationerna från fjädern. Tillräckligt för att skaka loss litet grann, men faller inte av spontant. Den kan avlägsnas m handkraft, och ramlar ibland av när man bryter bössan för att ladda nytt. Skall pipvikten vara lös? Tips för att få den sitta stadigare?

InläggPostat: 27 jul 2008, 19:05
av peter42
har du ingen bild skruvar man fast pipvikten ? isåfall kolla gärngorna det kanske är s att det är fel gängdiameter på pipa respekitve pipvikt

InläggPostat: 27 jul 2008, 19:07
av G0LI4T
Köpte du den ny i butik, tycker jag du ska ta dit den så får dom se till att den är OK.

Den ska inte sitta lös.

InläggPostat: 27 jul 2008, 20:18
av buckshot2000
Finns det ingen skruv som håller den och den sitter "lite halvhårt" av sigsjälv kan du ha Loctite så låses den fast.

InläggPostat: 28 jul 2008, 08:13
av Smasko
Jag bestraffar mig själv med 10 hårda slag av pannan mot väggen. Den skrufvas raskt fast med liten insexnyckel... Tänk att allt inte är IKEA där verktygen medföljer. Tack dock alla för rask hjälp! :D

InläggPostat: 28 jul 2008, 23:03
av Preekka
:smt016