

Välkommen Gäst
Moderatorer: Leopold, Nitro, atte69
Knotvillage skrev:Är lite sugen på att skaffa en bössa till för att köra med öppna riktmedel. Blev lite sugen på HW57 men enligt Hirricane är det ingen bra bössa. Dom har slutat ta in den. Är det bara laddporten som gör den dålig? Ska ju bara skjuta på typ 10 meter och det måste den ju duga till. Har bara läst att HW55 ska man akta sig för.
Knotvillage skrev:Vad är det som gör porten dålig? Har redan 30 och den är i minsta laget. Gillar underspännare. Laddblocket är omgjort på senare modell. Metall och styrningar som gör det mer exakt.
Batistuta skrev:men om Hurricane inte rekommenderar den så kvarstår nog problemen.
Knotvillage skrev:97 saknar tyvärr riktmedel. Var även sugen på 98 men faller bort av samma anledning. Har även en 97KT.
Leopold skrev:suktat länge efter denna sedan börne introducerade sin läckerbit i Mörrum MSG...
Leopold skrev: En jag förmodlgen kommer att skaffa inom kort är AA TX200, suktat länge efter denna sedan börne introducerade sin läckerbit i Mörrum MSG...
Knotvillage skrev:77 verkar oxå vettig men ska man börja köra öppna medel och kanske träna stående så gör vikten på bössan sitt. Skiljer nästa 1kg mellan 50/77.
Ska suga lite på karamellen och hålla koll på Blocket
Tack på feedbacken gällande HW57.
zpiff skrev:Undvik typ alla med laddkasette, den behöver packningar både framåt och bakåt. Sedan plast/komposit, hur länge håller det innan det glappar?
Jag har AA med laddtapp, dvs man roterar tappen 90 grader från laddning till avfyrning. Den verkar funka bra, men samma sak med packningar, nötning osv.
FWB 300 serien hade en bra lösning (och de andra som bygger på samma tänk) även om de inte är rekylfria de håller (imho) bättre.
Luftpangarn skrev:Finns ju många luftvapen med revolvermagasin, även sådana med gott rykte beträffande precision. Och där finns inga packningar alls bakom och framom revolverskivan. Diabolen bara blåses ur revolverskivan, med luft/co2 förluster både bakom och framom, eftersom det alltid finns spalter på båda sidor.
Knotvillage skrev:Jag är ute efter ett vapen för att köra öppna riktmedel och sprang då på en HW57. Det kan ju inte vara så dåligt så man inte kan skjuta på 5-10 meter. På dom nya är det port i metall samt 3 piggar på baksidan som gör att blocket hamnar väldigt exakt. Innan var dom i plast och saknade styrning. Hade ett CF20 i många år och sköt pingisbollar på 30 meter med ett x4 sikte så helt uselt kan portar inte vara, en rykte som man spär på.
Är ändå lite sugen på HW57 men många verkar ju ändå rekommdera HW50.
Man blir dock inte sugen när man läser långt ner i denna tråd. Skotten slår i pipan.
För att följa länken så måste du registera dig.
Batistuta skrev:Knotvillage skrev:Jag är ute efter ett vapen för att köra öppna riktmedel och sprang då på en HW57. Det kan ju inte vara så dåligt så man inte kan skjuta på 5-10 meter. På dom nya är det port i metall samt 3 piggar på baksidan som gör att blocket hamnar väldigt exakt. Innan var dom i plast och saknade styrning. Hade ett CF20 i många år och sköt pingisbollar på 30 meter med ett x4 sikte så helt uselt kan portar inte vara, en rykte som man spär på.
Är ändå lite sugen på HW57 men många verkar ju ändå rekommdera HW50.
Man blir dock inte sugen när man läser långt ner i denna tråd. Skotten slår i pipan.
För att följa länken så måste du registera dig.
Den klarar säkert 5-10 meter utan några problem och är du sugen på att köpa en HW 57 så gör det. Det hade varit kul med någon som har vapnet och kan klargöra om det finns problem med porten/precisonen eller om det är skitsnack.
Återgå till Luftgevär (Fjäder & Gasfjäder)
Användare som besöker denna kategori: Inga registrerade användare och 6 gäster