Sida 1 av 1

kulfång

InläggPostat: 22 nov 2008, 17:19
av hatsan
Jag tänkte köpa mig en ny kulfång Hatsan.. Jag har just nu en vanlig en med "pling"
men det är snart hål i plåten. Ligger stoppet på kulfånget längre bak från tavlan på hatsan :?: som det är nu så splittras tavlan sönder inifrån, det ser ut som man har skjutit med hagel på den.

Re: kulfång

InläggPostat: 22 nov 2008, 17:30
av Daniel
jag har samma problem med min hatsan kulfång men jag tömmer blyet oftare, så att säga töm blyrestaerna ofta så slitter det se ut som en hagelsprackare varit framme

Re: kulfång

InläggPostat: 22 nov 2008, 18:12
av hatsan
Ja det spelar ingen roll om jag tömmer den. Efter varje skott så trasas varje kula till smulor därav söndertrasning.

Re: kulfång

InläggPostat: 22 nov 2008, 21:48
av Ulf
har det någon betydelse , hur nära man står ?

trasas dom sönder om man står på 10 m avstånd , men inte 20 m ?

var aktsamma för rikoschetter i vilket fall , skyddsglasögon är inte att förakta.
upplever själv , speciellt vintertid när bakomvarande plank är fruset , hur jädra lätt att kulorna kommer tillbaka
i rasande fart. Och helt förutsägbara.

Re: kulfång

InläggPostat: 22 nov 2008, 22:13
av hatsan
Jag har bara än så länge bara skjutit på 10 m inomhus och varje kula blir det bara smulor av.
Kör med FX ammo 16 granis och med trimfjäder cal 22.

Re: kulfång

InläggPostat: 23 nov 2008, 03:12
av scratch
Det finns en sökfunktion i forumet där man ofta kan hitta svar på många av sina frågor om de har behandlats tidigare
Det fanns en gammal tråd om rikoschetter då jag hade ett liknande problem tidigare. Köp ett Hatsan kulfång så löser sig problemet :wink:

viewtopic.php?f=6&t=1671

:)

Re: kulfång

InläggPostat: 23 nov 2008, 21:06
av hatsan
Ja vad bra! Då blir det väl att beställa en hatsan kulfång. Verkar bra med den vinklade plåten