Sida 1 av 2

Sikte för barn

InläggPostat: 16 feb 2020, 06:57
av ahayeah
Äldsta sonen på 5år har börjat bli lite intresserad av att skjuta vilket är roligt men jag har just nu bara kikarsikten monterade vilket verkar vara för svårt. Han hittar inte rätt avstånd, kollar lite snett in osv vilket gör det svårt att se nåt.

Är det öppna riktmedel som gäller eller funkar rödpunktssikte bra?

Har kanske en uppsättning öppna till hw30an liggande men att köpa va väldigt dyrt.

Re: Sikte för barn

InläggPostat: 16 feb 2020, 08:58
av gubbe
ahayeah skrev:Är det öppna riktmedel som gäller


Alla, både barn och vuxna (om synen tillåter ) borde börja med öppna riktmedel. :)

Re: Sikte för barn

InläggPostat: 16 feb 2020, 09:39
av börne
Polarens grabb va 9 om jag minns rätt när dom köpte en HW30S & han tyckte även i den åldern bättre om att panga med öppna.

Re: Sikte för barn

InläggPostat: 16 feb 2020, 10:18
av ahayeah
Bara börja gräva i lådorna då. Antar att det även hjälper att hålla vikt och tyngdpunkt så lågt som möjligt.

Re: Sikte för barn

InläggPostat: 16 feb 2020, 10:23
av zpiff
Jag började skjuta i 5-6 års åldern med farsans .22 lr, den hade kikare. Kan lungt säga att det inte funkade bra, för stor bössa och för knepigt med siktet. :-/ Efter några gånger så plockade farsan bort siktet, å då djävlar började man träffa!

Tog någon månad så slog man farsan, nu efter åt fattar man att han kanske inte sköt 100 % seriöst samt att han hade glasögon och samma problem som jag har nu när jag är 50+, att ha skåra, korn och mål skarpt hela tiden.

Något som kanske skulle funka för både ung och äldre är diopter, ett IMHO enormt underskattat riktmedel.

Re: Sikte för barn

InläggPostat: 16 feb 2020, 11:10
av Tempest
Rödpunktsikte är enklast att använda, helt parallaxfritt och utan förstoring, bara lägga punkten på målet och trycka av. det är ingen ingen slump att FM helt gått över till rödpunktsikten på sina karbiner, både AK5 och hemvärnets AK4.

Re: Sikte för barn

InläggPostat: 16 feb 2020, 11:36
av Silwer
Men nu var det barn, de ser bra, iaf ser de öppna riktmedel, ju enklare ju oämmare för slag och tapoat vapen.

Nu är det iofs svprt med 5år de har nog inte ro lång stund med nåt lägg ingen tid på det, han blir äldre fort ich då kan du börja köpa saker, nu tror jag det kvittar.

Nu jan ju han vara ett geni spklart vad vet jag.

Men som en som inte har ungar ser jag att flräldrar ger dem för avancerade saker tidigt, det läggs tid på sånt de inte än bryr sig om eller ens förstår.

Klart jag fatrar att man vill att ens unge ska kunna allt fort men det är inte vanligt.

Men vissst du har flrstått att kukarsikte ör flr svprt, på med järnsiktena om det finns.

Billiga kinarödpunktsikten finns ju i mängd, ta inte ett för stort bara, det ör svprare ön sög 30mm.

Re: Sikte för barn

InläggPostat: 16 feb 2020, 11:44
av Tempest
Silwer är du så nonchalant så att du tycker att vi ska behöva läsa så här eländigt slarvigt skrivna inlägg? Rätta inläggen innan du trycker på skicka! jag är trött på att se "kukarsikten och "ich" och liknande, skärp dig!

Re: Sikte för barn

InläggPostat: 16 feb 2020, 12:19
av Silwer
Jag har slut pp röttningar udag, har svårt att direkt se mina fel hur konstigt det än låter.

Rättar gärna, men en idiotisk gräns på enbart 4 ändringar per dygn är aktiverad, den saknar funktion idag fö.

Ber om ursäkt, du kan ordna det enkelt dock, om du lägger ignorera på mig så ser du inte mina inlägg, ett bra sak om ilska uppkommer av dem enbart.

Nu försökte jag få det rätt.

Re: Sikte för barn

InläggPostat: 16 feb 2020, 12:29
av Tempest
Jag menar att du ska rätta INNAN du trycker på skicka, då kan du väl rätta hur mycket som helst antar jag?

Re: Sikte för barn

InläggPostat: 16 feb 2020, 12:29
av börne
Silwer skrev:Jag har slut pp röttningar udag, har svårt att direkt se mina fel hur konstigt det än låter.

Rättar gärna, men en idiotisk gräns på enbart 4 ändringar per dygn är aktiverad, den saknar funktion idag fö.

Ber om ursäkt, du kan ordna det enkelt dock, om du lägger ignorera på mig så ser du inte mina inlägg, ett bra sak om ilska uppkommer av dem enbart.

Nu försökte jag få det rätt.

Ett tips Silwer... slå igång stavningskontroll på datorn så blir det rödmarkerat.

Rättstavat

Fellstavat (Får då ett rött streck under sig)

Bild

Re: Sikte för barn

InläggPostat: 16 feb 2020, 12:36
av Silwer
Det är en Androidplatta den gnäller ibland och då ser jag det men vissa ord anser den är riktiga tex ich som ska vara och men den godtar ich vad det nu menas på svenska.

Jag har försökt ändra men vissa ord hur konstiga de än blir godtas.

Och ja svensk version inga konstigheter.

Re: Sikte för barn

InläggPostat: 16 feb 2020, 12:41
av börne
Ok... jo detta var ju Windows. Räddar mig många gånger då man är för snabb på tangenterna, men jag tar mig alltid tid att läsa igenom innan jag skickar, blir fel ändå ibland.

Android får andra svara på. iOS godtar inte ich i alla fall, testade nyss.

Re: Sikte för barn

InläggPostat: 16 feb 2020, 12:47
av Silwer
Jag trillar alltid dit gen, jag försöker skärpa mig men som du säger ibland käns det som man är i en chatdiskussion och man skriver fort ut det man tänkte ur huvet bara, och så är det fel:-(

Vill inte plåga folk egentlugen men om det gör nån förbannad menar jag att ignorera är bäst, det är olika hur hårt man tar sånt här, och ilska är onödigt att utsätta sig för, då ska man inte se skiten.

Re: Sikte för barn

InläggPostat: 16 feb 2020, 12:58
av Tempest
Silwer, inte kan man ignorera dig, du tillför ju så mycket till forumet och har så breda kunskaper om luftskytte.

Re: Sikte för barn

InläggPostat: 16 feb 2020, 13:13
av Silwer
Möjligt men jag menar om du blir arg så kunde du göra så, däremot om du vill att jag ska skärpa mig igen så det får jag förstå.

Jag skriver för hand inte så illa stavat, men har märkt att jag har svårt att se direkt att de jag tänkt är felstavat åt skogen, även med pc fick jag klagomål ständigt.

På andra forum kan jag rädda mig med att rätta texten, jag skriver när jag är här många inlägg och 4 rättningar har jag förbrukat allt för fort.

Det bästa är att läsa det man skrivit ordentligt sen posta, jag tenderar skriva som jag just nu tänker omedelbart, fingrarna är inte med på det utan jag trycker ofta på tecknet till vänster detta hände även med pc.

Fasen nu har ju tråden pajat med, men som sagt ett kinesisjt billigt 30mm rödpunkt med fäste för 11mm kom ihåg det många har 22mm då de används i bla airsoft.

De är inte fantastiska jämfört säg Aimpoint men bra nog för det du tänker dig, jag har ett på en fjäderbössa tom, korta avstånd och snabbt att orientera sig helt ok trots lite för stor prick och ingen vidare parralaxjusterung på 20m.

God nog för även skjuta säg en hagelpatron på 30m och det bör räcka, jag har ett ruktigt bra japanskbygt rödpunkt att jämföra med, mer ån 10x priset men fasen onödigt för plinking.

Re: Sikte för barn

InläggPostat: 16 feb 2020, 13:16
av Sako Finnbear
Ja Silwer du har stor kunskap och tillför forumet mycket, så inte kan man ignorera dina
inlägg! :smt020

I bland kan stavningen skena iväg och det blir svårt att förstå, men jag försöker att inte
bli frustrerad över det. :)

Re: Sikte för barn

InläggPostat: 16 feb 2020, 13:39
av _Axel_
Jag ignorerar ständigt Silwers inlägg pga att jag inte orkar med den vidrigt usla stavningen. Jag är själv en felskrivare av rang (och felläsare, vilket blir mkt jobbigare med folk som skiter i att stava rätt), men om man tar det lugnt så kan man faktiskt rätta sin stavning. Med hjälp att datorns finesser så finns inga skäl att posta felstavningar.

Re: Sikte för barn

InläggPostat: 16 feb 2020, 14:03
av Tempest
Att vara medveten om sina felstavningar men skita i att rätta dem är nonchalans och missaktning mot övriga medlemmar som sliter med att trots dyslexi skriva hyfsade inlägg. Jag är förvånad över att inte moderatorerna tagit tag i det här nån gång, idag rann det över för mig och jag var tvungen att säga till, det är så onödigt, speciellt när det är en av de som skriver flest inlägg som inte bryr sig. Synd att den här tråden spårade ur så här, men ibland får man bara nog.

Sikte för barn

InläggPostat: 16 feb 2020, 14:08
av bebbe
Jag har köpt mig några billiga rödpunktsikten på Wish som har fungerat riktigt bra! Kostat mellan 250-500kr.

Men det är ju klart, ett tex Vortex funkar bättre.

Framförallt verkar prallax delen fungera bättre på ”riktiga” rödpunktsikten?

Skickat från min iPhone med Tapatalk

Re: Sikte för barn

InläggPostat: 16 feb 2020, 14:09
av Chris
har påpekat det här flera gånger utan det minsta resultat tyvärr inte ens en reaktion har jag fått... och som utlänning med rätt så dåligt språkkunskap har jag ibland extra svårt att fattar vad som har skrivits när stavningen blev så pass tokig.

tillbakatillamnet

Re: Sikte för barn

InläggPostat: 16 feb 2020, 14:20
av Tempest
bebbe skrev:Jag har köpt mig några billiga rödpunktsikten på Wish som har fungerat riktigt bra! Kostat mellan 250-500kr.

Men det är ju klart, ett tex Vortex funkar bättre.

Framförallt verkar prallax delen fungera bättre på ”riktiga” rödpunktsikten?

Skickat från min iPhone med Tapatalk

Så länge ett sikte inte har förstoring så kan det väl inte ha parallaxfel, däremot så har jag märkt att billiga sikten kan ha en ojämnare och större rödpunkt än andra.

Sikte för barn

InläggPostat: 16 feb 2020, 15:52
av bebbe
Tempest skrev:
bebbe skrev:Jag har köpt mig några billiga rödpunktsikten på Wish som har fungerat riktigt bra! Kostat mellan 250-500kr.

Men det är ju klart, ett tex Vortex funkar bättre.

Framförallt verkar prallax delen fungera bättre på ”riktiga” rödpunktsikten?

Skickat från min iPhone med Tapatalk

Så länge ett sikte inte har förstoring så kan det väl inte ha parallaxfel, däremot så har jag märkt att billiga sikten kan ha en ojämnare och större rödpunkt än andra.


Vet inte men har märkt att det är viktigare var i siktet man placerar punkten?

Har tolkat det som någon variant av parallaxfel?


Skickat från min iPhone med Tapatalk

Re: Sikte för barn

InläggPostat: 16 feb 2020, 17:15
av ahayeah
:smt021 Om alla konsekvent skriver kukarsikten så kanske det kommer med i akademins ordlista en vacker dag! Det har ju tydligen redan tagit plats i Androids lista

Re: Sikte för barn

InläggPostat: 16 feb 2020, 17:32
av Silwer
Tempest skrev:
bebbe skrev:Jag har köpt mig några billiga rödpunktsikten på Wish som har fungerat riktigt bra! Kostat mellan 250-500kr.

Men det är ju klart, ett tex Vortex funkar bättre.

Framförallt verkar prallax delen fungera bättre på ”riktiga” rödpunktsikten?

Skickat från min iPhone med Tapatalk

Så länge ett sikte inte har förstoring så kan det väl inte ha parallaxfel, däremot så har jag märkt att billiga sikten kan ha en ojämnare och större rödpunkt än andra.

Där har du fel, parralax handllar ju om vinkeln du ser med ögat in i siktet, flyttar sig punkten, träffar du exakt lika oavsett?

Så jo prova köp en 50mm billig kinarödpunkt och kika in från kanterna får du se

I övrigt en tråd riktad mot mig personlugen trots att jag förklarat med g tar jag illa vid mig av.
Det ör alltid ok att ge sig på mig, övriga beskyddas.

Låter som jag attackerat er personligen.

Ignorera mig, då nget går att läsa lägg ner, och skriva för folk från Tyskland speciellt, gnälldes aldrig förr från personen.

Det är bara att ni slår er hop och får mg utkastad och fortsätter själva.

Jag har inte gjort er nåt.

Men nu vet jag iaf vilka det är man bör undvka, det är bra.