Sida 1 av 1

montera Dioptersikte på luftgevär?

InläggPostat: 06 okt 2009, 20:06
av Dirkan
Tjenare!

Jag är en riktig newbie när det gäller luftgevär, så ursäkta om jag ställer en dum fråga. :smt027

Kan man montera ett dioptersikte på ett luftgevär som köps med ett kikarsikte? Pipan har inget "inbyggt" fäste, så jag undrar om det går utan att förstöra pipan.

Om pipan har ett kornsikte, kan man byta ut det mot ett dioptersikte utan ett större ingrepp på pipan?

Tack på förhand

Re: montera Dioptersikte på luftgevär?

InläggPostat: 06 okt 2009, 20:48
av Micke
Hej du!

Här kommer min personliga åsikt:
Generellt är en diopter ett sämre riktmedel än ett kikarsikte. Det är gjort för en sak - att skjuta på 3cm svarta cirklar på 10m. Ett kikarsikte är helt enkelt bättre, men luftskytteklubbarna har av hävd och gammal vana använt, och använder diopter eftersom det är det bästa ej förstorande siktet som finns, på 10m och för cirklarna. En form av norm baserat på vad som gällt sedan en massa år.
Om man nu inte har en bössa som har diopter, eller är gjord för sådan, kan jag inte tänka mig att en sådan låter sig monteras utan vissa ingrepp. Har du en korntunnel, d.v.s. kornet sitter i ett rör, kanske det låter sig göras men ej utan att förstöra/modifiera korntunneln ordentligt.
Eftersom du nu har en kilbas, kan man antagligen klämma dit den bakre delen av ett dioptersikte, men räkna med diverse trassel.

/ Micke
(notorisk diopterhatare)

Re: montera Dioptersikte på luftgevär?

InläggPostat: 06 okt 2009, 21:19
av Dirkan
Ok. Tack för att du upplyste mig lite :)

Hur är det i tävlingar och så? får man använda kikarsikten där, eller måste man då använda dioptersikte?

Re: montera Dioptersikte på luftgevär?

InläggPostat: 06 okt 2009, 22:23
av Bsa_Airsporter
Skyttetävling 10m Match-skytte får enbart Diopter användas..
Men om du menar tävlingar som onsala o liknande så är alla riktmedel tillåtna :wink:

Re: montera Dioptersikte på luftgevär?

InläggPostat: 07 okt 2009, 01:16
av sexskjutarn
Vissa bössor och tillbehör är endast lämpade för OS skytte och är anpassade efter regler som är särskillt utformade för OS.
Dessa tillbehör och bössor lämpar sej vanligtvis eller rättare sagt, dom är konstruerade för att plocka medaljer i OS, men skytte är en väldigt mycket bredare "sport" än OS grenarna.
I benchrest är det inte ens säkert att en OS vinnarbössa skulle platsa, eftersom den är inte gjord för det.
Eller det kanske var ett dåligt exempel, men jag hoppas någon fattar vad jag menar.

Re: montera Dioptersikte på luftgevär?

InläggPostat: 07 okt 2009, 19:01
av Dirkan
Ok, så exempelvis en FX bössa är inte en OS bössa, men en feinwerkbau 700 universal är det? (Vill bara få utformningen klar för mig)

Re: montera Dioptersikte på luftgevär?

InläggPostat: 07 okt 2009, 19:12
av Bsa_Airsporter
Japp stämmer bra det. men däremot finns det sikten att köpa till cyclone att bygga om till os-bössa :wink:
Men däremot kan du använda Match-bössorna till andra grenar också:P bara byta sikten :mrgreen:

Re: montera Dioptersikte på luftgevär?

InläggPostat: 07 okt 2009, 20:19
av Dirkan
underbart Underbart UNDERBART! :D Tack så mycket för hjälpen!