Sida 1 av 1

Någon som testat paraffinolja & bivax på kolvar?

InläggPostat: 03 mar 2019, 21:55
av Leopold
Köpte mig en riktigt gedigen skärbräda i ändträ/ek till mina nya japanska kockknivar.

Bestämde mig att behandla denna med olika blandningar av paraffinolja och bivax, båda ingredienserna såpass att man i princip kan glufsa i sig detta utan medicinska bekymmer alls.

Experimenterade mig fram till att en 3% (viktprocent) inblandning funkade fint för grundinoljning, det sög riktigt bra in i porerna. Blir som en flytande gel i de proportionerna. För ytbehandlingen körde jag ca 15-20% bivax i blandningen, där blir det mer som en pasta typ smör vid rumstemp. Blev en sagolikt fin yta, sidenmatt med härlig lyster och djup och extremt fuktavvisande.

Nu funderar jag på om man inte kunde använda samma på kolvar i valnöt och bok. Någon som testat?

Re: Någon som testat paraffinolja & bivax på kolvar?

InläggPostat: 04 mar 2019, 09:45
av dorro
Har inte testat men blir det inte kladdigt då när man håller kolven med en varm hand?

Re: Någon som testat paraffinolja & bivax på kolvar?

InläggPostat: 04 mar 2019, 19:49
av Leopold
Ska erkänna att jag aldrig sett just denna blandning på gevärskolvar, bara för skärbrädor. Jag tror inte att paraffinolja (eng "Mineral oil") härdar alls så det finns nog risk för kladdighet och det vill man inte ha. Det man är ute efter vad gäller skärbrädor är ju doftlöshet och giftfrihet så prio är annorlunda.

Däremot "kinaolja" eller Tung Oil som ersättning för den komponenten på gevärskolvar/pistolgrepp har jag sett (ska polymerisera/härda fint), Birchwood Casey "Tru Oil" om man vill gå på kommersiell stockolja. Samt kokt linolja som även denna härdar men jag gillar inte lukten som sitter i typ forever (testat).

Bivaxkompenenten tror jag på som sista ytbehandling! Inte kladdigt i sig bara en svag doft av honung man kan stå ut med. Finns ju även ett "Renaissence wax" som ska vara bra om man nu inte vill testa bivax för sista finishen, inte provat det.

Re: Någon som testat paraffinolja & bivax på kolvar?

InläggPostat: 04 mar 2019, 20:11
av XXL
Kommer inte honungsdoften att locka till sig bin och getingar när man är ute med bössan?

Re: Någon som testat paraffinolja & bivax på kolvar?

InläggPostat: 04 mar 2019, 20:21
av Leopold
XXL skrev:Kommer inte honungsdoften att locka till sig bin och getingar när man är ute med bössan?


Haha :-)

Jag är redan en magnet för dylika critters så det gör nog ingen skillnad...

Men allvarligt talat bivax är underskattat, kan mycket väl tänka mig att grunda med säg Tung Oil eller Birchwood Casey True Oil el motsv, sedan dra den sista finishen när det torkat in med en blandning 15-20% bivax och någon av dessa oljor. Borde funka perfekt!

Bara detta med linolja... gillar det inte tyvärr. Luktar som fan alltför länge för min smak men jag är kanske bara en känslig jäkel.