Sida 1 av 1

Tips på specifik luftpistol

InläggPostat: 19 apr 2020, 03:04
av Alexjar
Hej,

Jag söker en pistol med några specifika egenskaper och undrar om någon kunnig person har tips:)

- Luftpistol Co2
- Helst minst 3 joule
- Måste skjuta rundkulor
- Isättning av patron får EJ kräva någon sorts separat verktyg/nyckel. Det ska gå att flippa in patronen eller på annat snabbt sätt sätta i den och aktivera.
- Det ska ej vara prickskyttesmodell-stil med lång pipa, utan mer av replika-stil.
- Blowback eller inte spelar ingen roll
- Price range 1000-3000kr

Hoppas nån har tips. Har redan kikat på tex HK usp eller CZ sp01 m.fl., men ser att dessa inte uppfyller kraven.

Mvh

Re: Tips på specifik luftpistol

InläggPostat: 19 apr 2020, 05:07
av börne
Varför så bråttom med att flippa i patronen snabbt utan verktyg?

Re: Tips på specifik luftpistol

InläggPostat: 19 apr 2020, 06:12
av Hanzki
Sig Sauer p226 kräver inget verktyg för co2 patron, skjuter både rundkulor och diaboler.

För att följa länken så måste du registera dig.


Re: Tips på specifik luftpistol

InläggPostat: 19 apr 2020, 08:18
av Larzzon
Steyr M9-A1

Re: Tips på specifik luftpistol

InläggPostat: 19 apr 2020, 21:42
av Desaleux
Åhå ja ja att bara skott med suddgummi i luftvapen svider som fan och då är det inte många joule vist finns gummikulls pistoler CO 2 och de gör blåmärken även tjock kläd men tanken luftpistol jisses svar på frågan till vad självförsvar avdelning generalstryk som han i skolan när han fick en rak höger i magen när han frågade köpa kvarting och gick hem efter luftpistolen och kom tillbaka skull skuta honom för det drog upp den fån jaka och sa det reflex mesigt reste min kompis och gav honom generalstryk han var ej langaren men blev urförbannad direkt på honom de blev vi andra också.

Re: Tips på specifik luftpistol

InläggPostat: 20 apr 2020, 23:54
av ZuumoO
För att återgå till ämnet

För att följa länken så måste du registera dig.



På den här pickan byter du patron galet snabbt! Spola till 1:50 så ser du hur.

Den är sämst i övrigt. den är som alla andra Co2 pickor med blowback. Men den duger till att ha roligt med

Re: Tips på specifik luftpistol

InläggPostat: 22 apr 2020, 19:29
av Alexjar
ZuumoO skrev:För att återgå till ämnet

För att följa länken så måste du registera dig.



På den här pickan byter du patron galet snabbt! Spola till 1:50 så ser du hur.

Den är sämst i övrigt. den är som alla andra Co2 pickor med blowback. Men den duger till att ha roligt med



Haha ja, väldigt smidig på så sätt iofs, och man slipper gas-läckage-pyset när man försöker skruva åt en mutter så fort som möjligt, eller en bortappad nyckel. Som han säger, så enkelt borde fler tillverkade ladda sina patroner.

Sen är jag nästan så pass lat så jag även skulle vilja att man bara häller i kulorna nånstans, typ som i paintball, men det säger nog mer om mig än om utrustningen. Minns att jag alltid tyckte det var tråkigt att ladda även de vanliga puffrorna, speciellt när man stod utomhus i minusgrader på träning och fingrarna blev isblock.

Re: Tips på specifik luftpistol

InläggPostat: 05 sep 2020, 22:53
av Nitro
Har nu rensat bort olämpliga/ stötande inlägg och vi hoppas på att det inte upprepas.

Re: Tips på specifik luftpistol

InläggPostat: 07 sep 2020, 08:58
av Silwer
Rundkulor? Det innebär stålkulor, lycka till.

Men det var inte användbarhet som var tanken iofs.

Spänna funns juni oarti och minut, finare blowvack kopior kostar ju mer vad du vill betala så sök dem i hemåt plastic fanrastic.

Re: Tips på specifik luftpistol

InläggPostat: 09 sep 2020, 13:06
av Knotvillage
Jag ser vad du skriver men tror du kommer ledsna på att skjuta kulor då dessa ofta saknar räfflad pipa jag och träffsäkerheten blir därefter. Sen börjar kulorna dala ganska snabbt med CO2. Har du titta på HW40?

Re: Tips på specifik luftpistol

InläggPostat: 09 sep 2020, 13:29
av Silwer
Ofta? stålkulesprutare har slätborrad pipa.

Men det beror ju på lite med, en del är relativt fina kopior, och man kan se dem som "fungerande" så att säga.

Det mesta annars är erbarmligt skräp jag önskar förbjudits för länge sen.