ZaphodB skrev:Och de vapen som inte kräver någon typ av mantelrörelse eller liknande faller under 3J regeln (semiauto och auto), vet det för vi har ett
PCP vapen på klubben som är magasin på som INTE kräver nåt mer än att man trycker av igen för att skjuta nästa skott, kräver licens trots att det inte är mer än 10J
Vad är det för bössa?
Fungerar den ungefär som en Umarex-pistol, d.v.s. som en D/A-revolver så är den INTE semi-auto.
För att räknas som halv-auto måste vapnet själv ladda om (och rimligen även spänna hammaren).
De svenska reglerna anger samma energí-max för halv- och fullauto och för mig är en halvauto något som "lätt" kan göras om till fullauto, något som naturligtvis inte går på en D/A revolver.
ZaphodB skrev:De flesta Umarex ligger nog runt 3J och den Röhm som ligger över och är semiauto är nog licens, däremot finns en modell som ligger på 3J som heter Röhm Twinmaster Trainer.
Jag har en Twinmaster och den är en revolver precis som de flesta Umarex, det är alltså OK att trimma den.
Vad är det för Röhm som kräver licens?
Förresten finns det ju en "gevärsversion" av Twinmaster som heter Desperado
För att följa länken så måste du registera dig. Den är på 7,5 J (max i Tyskland för gevär).
Helt OK även i Sverige eftersom den inte heller är halvauto.
Att Umarex, twinmaster m.fl. ligger på knappt 3J har naturligtvis ingenting med den svenska (unika) bestämmelsen om max 3J för halvauto att göra. Antingen är 3J ganska lagom av konstruktionstekniska skäl eller så finns det en generell 3J gräns för luftpistoler på någon annan, större, marknad. (Tyskland?)