Sida 1 av 1

Crosman T4

InläggPostat: 16 apr 2008, 18:47
av intoTW
Tjena.

Jag har gått och funderat lite grann de senaste dagarna och har slutligen kommit fram till att jag skall beställa min första luftpistol. Jag har suttit och kollat lite grann på cabom, och den pistol som imponerade mig allra mest är utan tvekan Crosman T4.

För att följa länken så måste du registera dig.



Vad tror ni om denna luftpistol? Då det är mitt första luftvapen överhuvudtaget så har jag inte så stor koll på luftvapen-branschen. Hur är kvalitén, träffsäkerheten osv? Då den enligt mig är ganska dyr bör den väl vara ganska bra? Kort sagt, vad tror ni om denna luftpistol?

Idag testade min kompis luftpistol, en kolsyredriven Gamo revolver. Det var första gången jag testade att skjuta med en luftpistol, och jag ville ha en inblick/uppfattning om det hela då jag själv hade tänkt beställa en luftpistol. Jag blev lite besviken om jag skall vara ärlig, jag tyckte kulan gick uppåt, alltså ovanför siktet. Jag tyckte att kulan inte gick helt rakt helt enkelt, men det kanske bara är jag som är en ovan skytt?

Jag blev lite orolig om kanske kulan åker uppåt för Crosman T4 också? Eller om kulan inte går rakt. Vad tror ni?

Jag är väldigt intresserad av T4'an, men om ni har något annat förslag får ni givetvis skriva det. Helst en kolsyredriven pistol med gärna en tuff design.

Skriv nu era åsikter om T4'an! :wink:

Mvh

InläggPostat: 16 apr 2008, 18:58
av G0LI4T
Kan ingenting om just den modell du söker info om.

Därimot vet jag att Crosman Pistol 2240 5,5mm är den absolut populäraste Co2 picka som tillverkats.

För att följa länken så måste du registera dig.



Finns massor med "tuning" grejjor till den, och den har funnits i evigheter.

// Golle

InläggPostat: 16 apr 2008, 19:28
av Silwer
Dock utan magasin, men väl som .22(därav namnet) vilket kan vara kul att ha en pistol som, tycker jag iaf.

2240n är verkligen ingången och folk vet massor om modifieringar mm.
De kostar en tusing tror jag.

InläggPostat: 16 apr 2008, 19:34
av intoTW
Tack för era svar!

Jo, den där modellen verkar vara väldigt bra.. Men, den ser ju inte så snygg ut i min mening.

Jag vettefasiken om den faller mig i smaken tyvärr. Jag kanske är kräsen men utséendet spelar ganska stor roll för min del. Men Crosman verkar åtminstånde vara ett bra märke?

Mvh

InläggPostat: 16 apr 2008, 23:19
av Daniel
Jag har faktiskt haft en antal olika luftpistoler under tiden.... och då dom flesta under 1500:- klassen. jag tycker att det är otroligt svårt att få precission med en pistol. högst 10 m sedan är det i stort sett omöjligt...
men då är det bara min lilla åsikt, jag har inte testat några dyra än så länge och det kanske är svaret.

InläggPostat: 16 apr 2008, 23:33
av öberg
Då har du inte testat Hämmerlis AP40 eller en Pardini tex!
Fast dom kostar ju över 10 lakan. :cry:

InläggPostat: 16 apr 2008, 23:40
av Silwer
Hehe nä det är ju inte direkt så att luftpistoler med fjäder är särskilt snälla att skjuta med, det är ju extas om man lyckas sätta alla i svart på en vanlig luftgevärstavla på 10m med min BSA 240.

Kolsyrepistoler har dock ingen rekyl, men många är som den där T4an klena som fasen(de uppger 110mps med den där T4 det är sämre än min Gamo Compact hehe), därav 2240ns popularitet, man får ju faktiskt ha luftpistol som ger 10J lagligt i Sverige, men de flesta ger fasen typ 3-4 J kanske.

Jag har heller aldrig skjutit med nån modern proffspicka.
Känner inte att det är min grej riktigt, pistol är väl kul men jag har inte ro att stå och skjuta serier i oändlighet.

Sen kostar ju de riktiga prylarna en hel del.

Farsan har nån italiensk Pardini SSP som är sjysst att skjuta med, med spännarmen på undersidan, men jag har för mig at de var dyra på sin tid de med.

Nåväl Crossman har öst ut sånna här kolsytrepickor med plastmagasin väldigt länge nu så de funkar väl, piplängden avgr till del kraften och slagfjädern förstås, men nåt mer än lite plinking duger de faktiskt inet till i min mening, men det kan ju vara kul det med.

Själv tog jag dock en 2240 alla dagar i veckan om jag fick välja.

InläggPostat: 17 apr 2008, 17:44
av Superbee
Med utgångspunkt i hur nöjd jag är med min crosman 1377 så skulle jag absolut inte ha något emot att köpa en 2240. 1377 och 2240 lämnar ungefär samma J och det är fan bra drag i 1377, känns nog ännu tyngre i 2240 då .22 lämnar av energin lite snabbare :-P

InläggPostat: 17 apr 2008, 18:44
av Silwer
Jo men det har med piplängd att göra och slagfjäderns hårdhet.

Skulle du få tag på en 2250 pipa skulle en 2240 öka i kraft, likaså med spänd slagfjäder.

Givetvis till en viss gräns men klart över 10J är ingen fantasi direkt.

InläggPostat: 17 apr 2008, 22:02
av Superbee
problemet är att det verkar omöjligt att få tag på en 2250 pipa löst?

InläggPostat: 18 apr 2008, 22:49
av Silwer
Ja det är sant, det blir nog att smuggla tyvärr.

OBS detta var ingen uppmaning på nåt sätt, men de är lite fåniga när det gäller lösa pipor, visst pipan kan hamna på ett olagligt vapen, men de bygger upp en under bordet handel utan dess like.