Leopold skrev:Om du kan ta riktigt detaljerade bilder på de där komponenterna så skulle det kanske vara möjligt att ge ytterligare vägledning om vad som kan vara vettigt.
Jag kan inte se de problemen du berättar om tydligt på bilderna du visat hittills... menar du lacksläppet i bakkant på bakkappans del mot stocken så handlar det om ett lackskikt som aldrig borde varit där från början, det ska bara tas bort så blir det enhetligt och bra. Det är en del som är gjord i någon typ av polymer/gummi.
Det är nog just därför lacken släpper, de har sprayat trälack över plast, vilka Nissar!
Ungefär lika illa som när jag körde Volvo amazon på 60 talet och fick båda framskärmarna
omlackerade p.g.a rost, men när de lackade om skärmarna så lackade de likaså backspeglarna som
på den tiden satt fastskruvade i skärmen, de gjorde samma misstag som världskända Minelli som
också blåser över hela skiten med lack utan att maskera? och för denna fusklackade laminatstock
har man betalt åtskilliga tusenlappar extra i tron att det var någonting alldeles extra fint??
Jag tror valnötstocken håller 10x högre kvalite. Dessutom saknas allt vad som heter lack där bakkappan sitter monterad mot laminatstocken, så har man bössan med sig ute vid regn så lär
fukten krypa in runt ytterkanterna där lacken saknas och göra så att lacken reser sig på laminatet
ett fuskarbete utan dess motstycke. Titta på laminatstocken enl bild den är ju inte färdigställd den
är i sitt nuvarande skick endast halvfärdig, tål ej fukt och regn? Och detta tar de betalt för utan att skämmas? Och det värsta av allt är att varken ÅF eller tillverkaren kommer att åtgärda dessa defekter trots gällande garanti. Det är bara att gilla läget när man köper FX skräp.
För att följa länken så måste du registera dig.