Smörjning pistong ??

Postat:
28 okt 2021, 09:36
av vettedax
Två frågor. har två Feinwerkbau 300 å 300s. som jag fattat är det kannring som tätning på dom. alltså stål mot stål. smörjer ni nått i hålet med tex motorolja nångång ??? Fråga två..skall byta läderpackningar på några diana. lägger ni dom i olja först ett tag eller monterar ni packningen å sen ställer pistongen i olja ??
Re: Smörjning pistong ??

Postat:
28 okt 2021, 16:01
av börne
Googlar man runt lite så verkar det vara väldigt lite smörjning av kolvringen som ska till.
Re: Smörjning pistong ??

Postat:
03 nov 2021, 11:56
av Silwer
Stämmer se den som en kolvring i en motor bara det att dengivet inte utsätts för samma hastigheter.
Imo rena evighetstätningen, mm lite smet bakom kan man nog ta.
Nej man smörjer den inte med motorolja utan fett när den är isär sen har man aldrig i nåt framför pistongen, det gör man bara inte.
Så ta det isigt, jag kör mollyfett, men flertalet har just FWBs egna fett och som sagt sparsamt, bössan är väldigt tålig och det brukar vara muffen i den som vittrat sönder främst eller uppackningen, är den blå är den ok troligen vit icke.
Diana är en annan femma helt, giss är ju i det närmaste unikt och kräver ju en del, det gör inte en FWB300 därav favorit hos många länge, för de håller länge.
Re: Smörjning pistong ??

Postat:
03 nov 2021, 17:24
av Desaleux
Jag satte i Diana 23 hjullager fet sparsamt tog vad som fanns hemma de som inte tätade var pip packningen läder bytte till oring när jag satte in en fjädern i den.