Olja till läderpackning

Här snackas det om Tuning, Service och Reparationer

Moderatorer: Leopold, Nitro, atte69

Olja till läderpackning

Inläggav Hawkeye 23 apr 2009, 12:18

Jag har sett att det finns särskild olja till läderpackningar (75 kr för en liten flaska med pipett). Jag har också sett att någon föreslår motorolja till att smörja packningen med. Räcker det inte att smörja med molybdensulfidfett som man använder till pistong och fjäder? Eller finns det något annat som passar och inte förstör lädret som är ett organiskt material.

Av Bosse Bildoktor har jag lärt mig att gummipackningar förstörs av vanlig motorolja. Därför ska man använda transmissionsolja för att smörja t ex o-ringar av gummi.

Jag ska försöka begränsa antalet kemikalier i hushåll och verkstad. Man blir betänksam när man ser hur många burkar och flaskor med olika sorters kemikalier man har i städskåp, garage och förråd.
Weihrauch 50 S .22, Weihrauch 30 S .177, Diana 34 .22, Webley Tracker .22, HW 45 .22, HW 40, Beretta 92 FS m fl
Användarvisningsbild
Hawkeye
 
Inlägg: 752
Blev medlem: 17 jan 2008, 15:10
Ort: Lund
Tack utdelade: 9 gång
Tackad: 39 gånger i 28 inlägg
Skytteklubb: Björnstorp

Re: Olja till läderpackning

Inläggav G0LI4T 23 apr 2009, 17:20

Vanlig matolja funkar utmärkt.
Det är läder du ska mjuka upp, så raps eller solrosolja funkar bra.

Motorolja härsknar inte, så det kan vara därför man rekommenderat det.
Bild
G0LI4T
 
Inlägg: 2275
Blev medlem: 26 jan 2008, 23:50
Tack utdelade: 15 gång
Tackad: 70 gånger i 44 inlägg


Återgå till Tuning - Service - Reparationer - Custom

| | |likartade trådar| | |


Vilka är online

Användare som besöker denna kategori: Tempest och 2 gäster

  • Sponsorer