Lite information om en HW77k kaliber .25
För att följa länken så måste du registera dig.Den är årmodell -89 och det syns nästan på kolvkvaliten för då hade tillverkarna inte på samma sätt som idag sparat in på träkvaliten.
För att följa länken så måste du registera dig.Det är en stadig pjäs att skjuta med helt klart.
Vikten utan kikare ligger enligt tillverkaren på 4.1kg och min badrumsvåg visar på 3.9kg så där någonstnas ligger vikten. längden är 1025mm.
Avtryckaren är justerbar mellan 1.0 till 1.3kg ungefär och min ligger nog på 1.0 skulle jag tro, har inte hunnit mäta upp det än. Men den är väldigt lättryckt när man skjuter.
Underpännararmen är inte så värst trög att spänna upp men spärren till den kan vara lite tjurig om man har frusna fingrar. Är nog en liten vanesak oxå.
För tillfället så är bössan bestyckad med en Classic 2-7x44 o för och vara en Japankikare så är det helt ok optik i den. det är väl så att det var lite bättre förr
Kikaren kanske inte är helt optimal för luftbössor men fyller sin funktion.
Bössan är en pre-92 och det sitter en HW fullpowerfjäder i den men misstänker att det kan ev vara en av de nyare fjädrarna från HW som passar både 77 och 97:orna.
För bössan lämnar 152
mps med H&N FIELD TARGET diaboler a 1.3gram, bör gå och få upp den till 170
mps i alla fall.
Skulle skjuta in bössan idag och började att sätta två skott under den lilla gröna klisterlappen (sköt på 25m) ok dom sitter ju fint ihop i alla fall tänkte jag och drog iväg ett par diaboler till. Men va fan nu då
För att följa länken så måste du registera dig.Förklaringen visade sig vara detta
För att följa länken så måste du registera dig.Kulorna tog i backen och studsade upp i tavlan! Hade det inte varit snö så hade jag nog fått klia mig i skallen ett tag till tror jag.
Nöjd över min Musse Pigg iaktagelse så höjde jag sikte och pangade vidare.
Upptäckte att bössan är känslig över hur man håller i den, stöd osv. Tog ett litet tag innan vi blev kompisar på riktigt. (ska ju vara lite tricky o skjuta fjäder)
Tavlan ser ut som ett såll men klocken ett sitter det tre skott någorlunda grupperat. Hade det hålet som är under som riktpunkt.
För att följa länken så måste du registera dig.Det är väl vad som hänt i skrivande stund, jo jag provade lite genomslagskraft på tjejens träkruka oxå
För att följa länken så måste du registera dig.Och den slog igenom den ena sidan på 25 meter i alla fall.
Summa av det hela är att det är ett mycket gediget gevär som är roligt att skjuta med. Kräver dock den del av skytten och kanske inte är den perfekta nybörjarbössan eller för dom lite yngre då den är ganska så tung.
Kommer uppdatera mer så fort det blir bättre väder!
För att följa länken så måste du registera dig.För att följa länken så måste du registera dig.Regn o dimma är inget vidare fotoväder men kul o skjuta är det i alla fall.