Sida 1 av 1

Yewha pumpbössan

InläggPostat: 23 apr 2014, 04:15
av Silwer
På 70-talet kom en lustig bössa från Korea ful som fasen och hade allmänt kass precision, dåligt bygd med.
Men den had4e en del annat lite udda, den var en multipump som man pumpade 150 ggr och sen kunde man skjuta tills luften var slut, den drog mellan 10-20pumps luft per skott i kaliber .25, slätborrad pipa då de främst sköt plasthylsor fulla med hagel i dem på fåglar, men även blyrundkulor.

Man kunde dock sluta skjuta och toppfylla igen om man ville, annars var den som en oregulerad PCP mao effekten sjönk per skott.

Fråga mig inte hur de höll reda på trycket på dem, om det öppnades nån övertrycksventil kanske, några manometrar finns inte och man pumpar med den där udda grejen fram altså ut och in som på en excellent men med lite bättre grepp.

Bild

Den här modellen är bland de äldsta och fler varianter fanns av den och kalibrar förstås.
Effekten? 50ft/lbs i .25

För att följa länken så måste du registera dig.


Info om den udda bössan.

Re: Yewha pumpbössan

InläggPostat: 23 apr 2014, 07:17
av PALLE_H
Intressant! Föregångaren till pcp med andra ord.. 8)
Pumpbösser är alldeles för underskattade nu för tiden.

Re: Yewha pumpbössan

InläggPostat: 23 apr 2014, 07:23
av Silwer
Tja ja, iaf för jakt, det är ju inte så mycket som ändrats, nu kan du fylla en Koreabössa från tub eller med fotpump om du orkar.

Pipan är räfflad nu och du har ett effekthjul för att ändra hamarfjäderns kraft när trycket sjunker med skotten.

Ser man se helt kallt på det är big bore vapnen just det här, som de var bara bättre byggda förstås.

Dock var de här inte precharged så de är inte PCPer men tja vad ska man säga.

Våra Europeiska PCPer har en ann bakgrund där andra saker kom in som vettig precision och bygnadskvalitet, men det tog ju ett tag till efter de här.
De uppkom ju pga hårda lagar i UK när det gällde vapen och de otroligt lätta lagarna för luftvapen, i Asien var det ju förbud mot krutvapen som gjorde det då enbart lv var lagliga att inneha.

Re: Yewha pumpbössan

InläggPostat: 23 apr 2014, 10:17
av Superbee
Intressant! Tack för "miniartikeln" Silwer