Sida 1 av 1
Deformerad ammo

Postat:
22 aug 2009, 10:20
av andersson
Beställde 11 burkar ammo för näst intill 1000 spänn! Jo vad händer när jag får paketet alla 11 burkarna deformerade!! Emballaget var väl tilltaget från hurricane men dom idioterna på posten måste ha kastat paketet i väggen. Någon annan som råkat ut för postens kärlek till och ha sönder saker som skickas?

Re: Deformerad ammo

Postat:
22 aug 2009, 10:47
av Daniel
jag har råkat ut för postens bristfälliga hantering. dock orkade jag inte reklamera.
Re: Deformerad ammo

Postat:
22 aug 2009, 10:51
av Skogshuggarn
Jodå, jag är oxså en av de drabbade .
Re: Deformerad ammo

Postat:
22 aug 2009, 12:43
av Dark Of Light
Aah... Posten... Inget ovanligt alls! Posten tillhör en av dessa små delar av vårt samhälle som jag har ytterst lite förtroende för. De andra delarna kan man oftast välja bort men Posten är man ibland beroende av... Och det vet de ju... Hade en polare som jobbade på Posten en tid och han blev förvånad själv över hanteringen ibland: "-Men se här ett julkort med åtminstonde lite oläslig text... ja, ja vi slänger väl den". Paket kastas för att ingen orkar längre GÅ till rätt korgvagn och LÄGGA ner paketet trots illröda "Handle with care" eller "Ömtåligt" lappar... Att brev/paket kommer bort eller anländer som gångna genom en bilpress är tyvärr inte alls ovanligt. Ska snart själv returnera en TV box för service... Hur ska det gå...

Re: Deformerad ammo

Postat:
22 aug 2009, 13:34
av Tickstart
Jobbar man på lager med paket osv är det rätt svårt att inte skada något, man hanterar ju trots allt paket precis hela dagen, de allra flesta klarar sej dock.
Olyckor händer, jag vet.
Du hade nog bara otur, ring dem och säg vad de är skyldiga dej.
Re: Deformerad ammo

Postat:
22 aug 2009, 18:59
av andersson
Jag hade nog inte brytt mig om det hade varit ett par askar men 11 skadade av 11???
Kanske blir i framtiden att man 2ggr om året kastar sig i bilen och drar ner till hurricane och fyller hela baggaget.

Re: Deformerad ammo

Postat:
24 aug 2009, 19:32
av Fjutt
Kom över en ask Gyttorp cal22 på vapenbutiken idag glad i hågen knallade jag hem med dessa öppnade asken och jösses såg ut som skit knöliga och fula kollade upp detta lite mera var tillverkade i Spanien så akta er för Gyttorp synd att sätta sitt namn på så sunkig produkt.
Re: Deformerad ammo

Postat:
24 aug 2009, 19:39
av M-Johansson
jag har en speed shotting utrustning på jobbet som hyrs ut den skickas med posten ca 2ggr i veckan lådan är gjord i plyfa och plåt hörn riktig kraftig faktist men det håller inte änndå posten har nog typ lastmaskiner (volvo bm L170) vid paket hanteringen tror jag
Re: Deformerad ammo

Postat:
24 aug 2009, 20:34
av andersson
Ja och för att samla ihop alla paketen verkar dom ha catepillar d12:or med schaktblad
Skicka en ny bössa med posten måsta man först köpa en 40 fots container ställa bössan i mitten och fylla resten med byggskum.
Re: Deformerad ammo

Postat:
24 aug 2009, 22:14
av Mhunter
Jag har oxå åtskilliga gånger fått paket och försändelser förstörda av posten. De är helt förjä**iga i sin hantering av gods. De lyckas buckla och ha sönder sånt man inte ens tror ska pajja. Dessutom kan man glömma allt vad ersättning heter, OM man inte försäkrat försändelsen. Posten har varken försäkringar eller garantier för försändelser som inte extraförsäkrats.
Jag har dessutom råkat ut för att paket försvinner helt längs vägen, i ett fall granskade jag det hela och det visade sig att de "missat" min nästan 1år gamla eftersändningsbeställning så de levererade ut till gamla adressen, men när inget namn fanns på dörren - gick paketet upp i rök. De har ju både kreti och pleti anställda längst ut, så det var ju inte konstigt. Men se, vem som jobbade då och bar ut försändelsen, det kunde/ville de inte hjälpa till med.
Jag försöker i det längsta undvika Posten - alla andra sätt, t.o.m. bussgods är mycket mer rädda om godset.
Re: Deformerad ammo

Postat:
25 aug 2009, 10:19
av yellonet
andersson skrev:Jag hade nog inte brytt mig om det hade varit ett par askar men 11 skadade av 11???
Kanske blir i framtiden att man 2ggr om året kastar sig i bilen och drar ner till hurricane och fyller hela baggaget.

Tveksamt om bilen skulle må så bra av att få skuffen fylld med bly

Re: Deformerad ammo

Postat:
25 aug 2009, 11:30
av andersson
Volvo xc70 (nivåreglering) = truck
