Sida 1 av 1
Egun, spärrat konto utan anledning?

Postat:
22 nov 2018, 10:23
av MickeF86
Efter att ha läst mycket om Egun på detta forum skapade jag ett konto där för ca en vecka sedan. Nu när jag skulle ställa en fråga om fraktkostnad till en säljare fick jag upp ett felmeddelande: "Ihr benutzer-konto wurde gesperrt oder ist noch nicht bestätigt". Mitt konto är alltså spärrat eller inte bekräftat.
Jag bekräftade kontot samma dag som jag skaffade det så då antar jag att jag blivit spärrad. Det enda jag gjort är att fråga två säljare om fraktkostnad till Sverige.
Är det någon annan som varit med om detta?
Re: Egun, spärrat konto utan anledning?

Postat:
22 nov 2018, 11:14
av Marsi
Jag fick mitt spärrat för att de hävdade att jag hade skum mailadress (jobbadress med full kontaktinfo). Var en del mailande med leg och annat för att låsa upp, så jag tappade intresset.
Re: Egun, spärrat konto utan anledning?

Postat:
22 nov 2018, 11:21
av Batistuta
Jag kom in på mitt konto däremot så fick jag svara på min säkerhetsfråga för första gången.
Re: Egun, spärrat konto utan anledning?

Postat:
22 nov 2018, 13:29
av Blackpowder
Jag tror de har rensat bland de användare som inte gjort några affärer.
Jag har någon kompis (som inte gjort någon affär) som drabbats av samma som Marsi.
Jag har handlat lite där och inte drabbats.
Re: Egun, spärrat konto utan anledning?

Postat:
22 nov 2018, 18:20
av MickeF86
Okej. Jag ska maila dem och höra anledningen till spärren. Ska man däremot hålla på och ta kort på legitimation osv så får det vara. Känns inte speciellt säkert, även om det är en seriös sida.