Om det är aluminium kranar på flaskorna så är dom NÄSTAN inte värda någonting efter som kranarna troligtvis inte går igenom en provtryckning även om flaskorna blir godkända. Detta beror på att alu-kranarna är tillverkade enligt den gamla standarden där gängan är kortare. Är kranarna tillverkade i MÄSSING och enligt den NYA standarden så är gängdjupet ca 3mm djupare och där med mycket starkare.
Priset då? Svårt att säga men mellan 500 - absolut max1000 spänn för en otryckt 324 MED mässingkranar, beroende på skicket.
Även om man skulle få igenom sina alu-kranar så är det inte alla dykcentra som fyller flaskor med dessa kranar pga att det har hänt en del otäcka olyckor med just dessa kranar.
Jag har sagt det förut men jag säger det igen, tryckluft är fan inte att leka med
Edit: Med "gängan" så menar jag alltså G5/8 gängan där man skruvar i sitt fyllkitt eller andningsregulator.