Vad händer med vår hobby om några år?

Nya lagen: Licens för luftgevär
Det kan krävas licens för luftgevär i den nya vapenlapen som regeringen förbereder. Enligt lagförslaget ska föremål som liknar skjutvapen också beläggas med licens, vilket i klarspråk kan tolkas som luftgevär.
Fritidsskyttar samlades enligt uppgifter i Iltalehti i går i Helsingfors för att samarbeta kring en protest mot lagförslaget.
Formuleringen i lagförslaget skulle omfatta även airsoft-vapen, startpistoler och replica-vapen. Samtliga skulle kräva licens.
Vindar i finland!
Inrikesminister Anne Holmlund lovar att det ska bli svårare att få licens för pistoler och revolvrar.
EU har ju ett krav på att inga licensfria luftgevär skall få överstiga 7.5 joule. Och vi är ju ett EU land så då funderar man ju på vad som kommer hända här i Sverige?
Polen har likaså 7.5 joulsgränsen och nu gissar jag men vad kan det va 500 miljoner som faller under den regeln. Även så är det ju ingen hemlighet att svenska regeringar har en förkärlek till att förbjuda/försvåra lagligt vapeninnehav i tron om att det skall minska antalet vapenbrott i Sverige!
Även luftvapenmekat England har ju fått en hel radda med lagar som försvårar för skyttet.
Undrar om inte vi som vanligt naiva svenskar sitter och tror att allt är frid och fröjd fast det blåser hårda vindar över hela jorden!
Jag menar säger EU hoppa till svenska regeringen så hoppar dom! Och speciellt när det gäller förbud.
Och om/när det kravet kommer så är det väl mer eller mindre kört med Field Target i Sverige, hur många kommer skjuta det med 7.5j??? Och hur många kan skaffa licens?
Jag personligen tror att AT och 12FAC som england har är rätt väg att gå!
Det känns betydligt mycket bättre än EU´s lagar ialf anser jag.
Jag vet att det är tråkigt som fan och många kommer tycka att jag är en tomte som snackar skit! Men det är ju den svenska mentaliteten, det händer ju inte mig!
Nä för och försvara något så måste man ha ett försvar och ett PLANERAT försvar. Med andra ord om man förebygger så kan man slippa ett anfall

Tänk efter om ni är villiga att offra något eller om ni vill stå där

Jag är ÖVERTYGAD om att den kommer, tyvärr!