Sida 1 av 1

Lämplig jaktdiabol

InläggPostat: 05 feb 2016, 20:47
av Beretta
God kväll i stugorna.

Vilken diabol föredrar ni vid jakt? Har licensen på ingång nästa vecka.
Jag har märkt att AA diabolo field target är väldigt mjuka. Och borde svampa till sig rätt mycket.
Jag har också provat jsb med plast spets men endast i 10joule mot tavla o den precisionen var inget man skriver hem om.

Re: Lämplig jaktdiabol

InläggPostat: 05 feb 2016, 20:53
av Bullpup 96
Förvånandsvärt många bössor i fullfart tycker om metalmag, brukar vara bättre än polymag och vissa får snarlika grupper som jsb exact ut till 40-50m

Alla bössor är ju olika men kan vara värt ett försök

Re: Lämplig jaktdiabol

InläggPostat: 05 feb 2016, 21:24
av gubbe
Beretta skrev:Vilken diabol föredrar ni vid jakt?


Den med bäst precision. Inget är viktigare.

Re: Lämplig jaktdiabol

InläggPostat: 05 feb 2016, 21:28
av Silwer
till punkt och pricka ska det var en diasbol som svampar ut sig i målet.

Frö mig personligen håller jag med föregående, det du kan fortlöpand träffa med, och du vet det.

Re: Lämplig jaktdiabol

InläggPostat: 05 feb 2016, 21:48
av soul
Predator polymag går fint i min bössa och den är också gjord för att expandera, men det blir nog så att du får prova vilken som går bra i din bössa.

Re: Lämplig jaktdiabol

InläggPostat: 05 feb 2016, 22:03
av grym
en flatnos med bra precision i bössan och lagom låg fart

trackern har dunkat mången fågel i backen, men det märktes att dom dog sämre i fällorna där hastigheten inte fallit så pass mycket

Re: Lämplig jaktdiabol

InläggPostat: 13 feb 2016, 15:52
av Sundan
grym skrev:en flatnos med bra precision i bössan och lagom låg fart

trackern har dunkat mången fågel i backen, men det märktes att dom dog sämre i fällorna där hastigheten inte fallit så pass mycket


Flatnos är mkt bra på att dumpa energi i målet,dock tappar dom energi fort och även träffsäkerhet efter 15-20m, men jagar man mycket på kort håll så funkar det mycket bra.

Faktum är att nåt som är ännu bättre på att dumpa energi än flatnos, är en bak-och-fram-vänd flatnos :)
Jag såg dom testa det i ett American Airgunners klipp.

Men, det korrekta svaret på frågan är den ammo du träffar bäst med,och träffar du lika bra med 2 sorter så tar du den som dumpar mest energi.

Många rekommenderar Jsb/fx/AA för att dom är exakta och som du säger är ganska mjuka och ger en bra sårkanal,undvik såna stenhårda "green" osv om du inte MÅSTE köra blyfritt,för dessa är väldigt hårda och expanderar inte lika bra.

Lämplig jaktdiabol

InläggPostat: 13 feb 2016, 16:51
av Robbix
Kika på detta klipp. Jag ämnar göra ett likadant test med min .22 i vår för att testa olika diaboler och kora min egna favorit. För att följa länken så måste du registera dig.




Skickat från min iPhone med Tapatalk

Re: Lämplig jaktdiabol

InläggPostat: 13 feb 2016, 17:22
av päran
Håller med om metalmag , väldigt bra precis o mycket död .

Re: Lämplig jaktdiabol

InläggPostat: 14 feb 2016, 13:25
av Callmenobody
Använder jsb i alla mina gevär, bra effekt och pålitlig.
Vill man ha mer chockverkan så ser man bara till att ligga på en lägre effekt :-)