Sida 1 av 1

Trevlig Hatsan bössa

InläggPostat: 14 jul 2021, 20:58
av chaosborn
Måste säga att jag tycker Hatsan 135 QE Vortex ser väldigt trevlig ut.

För att följa länken så måste du registera dig.



Vad tycker Ni andra på forumet?
Någon som har en eller skjutit med en sådan?

Blir nästan lite sugen på en sådan.

Re: Trevlig Hatsan bössa

InläggPostat: 14 jul 2021, 21:08
av Sako Finnbear
Ja du, den ser inte alls tokig ut. Har tyvärr ingen erfarenhet alls av den. :)

Re: Trevlig Hatsan bössa

InläggPostat: 14 jul 2021, 22:31
av bazookaboy
Jag äger en. Bössan är inte att rekommendera. Bössan skjuter som en slump generator.

Re: Trevlig Hatsan bössa

InläggPostat: 14 jul 2021, 22:33
av bazookaboy
Jag hade två från början och båda skjuter lika illa.

Re: Trevlig Hatsan bössa

InläggPostat: 14 jul 2021, 22:39
av chaosborn
bazookaboy skrev:Jag äger en. Bössan är inte att rekommendera. Bössan skjuter som en slump generator.


Så tråkigt, på Youtube hade den fått rätt bra omdömen utav flera.
Den ser ju väldigt rejäl ut.

Re: Trevlig Hatsan bössa

InläggPostat: 15 jul 2021, 06:49
av atte69
Hatsan 125 och 135 är väl samma bössa. .
125 e syntet och 135 är trä..QE är pipa som
Sk "dämpar" ljudet..
Med 30mm cylinder med långt slag.i10j blir den O rolig

Re: Trevlig Hatsan bössa

InläggPostat: 15 jul 2021, 07:40
av börne
chaosborn skrev:Vad tycker Ni andra på forumet?

Står Hatsan på den, det räcker för att väcka mitt ointresse.

Re: Trevlig Hatsan bössa

InläggPostat: 15 jul 2021, 07:43
av börne
chaosborn skrev:Så tråkigt, på Youtube hade den fått rätt bra omdömen utav flera.

Det mesta man ser på YT är ju folk som talar bra om sitt. Eller så är det spons & då är ju den aktuella prylen såklart skitbra.

Jag tror inte ett skit på alla dessa omdömes filmer man ser där.

Re: Trevlig Hatsan bössa

InläggPostat: 15 jul 2021, 07:49
av bazookaboy
Model 135 har grövre cylinder än model 125.

Re: Trevlig Hatsan bössa

InläggPostat: 15 jul 2021, 07:55
av bazookaboy
Att få tag på en hatsan bössa med bra pipa är lite av ett lotteri. Jag har skjutit ett antal tusen kulor med min,som bäst håller man kulorna inom en snusdosa på 35meters håll. Bössan är stor och tung och ger rätt bra rekyl. Dessutom är bössan väldigt tung att spänna upp.

Re: Trevlig Hatsan bössa

InläggPostat: 15 jul 2021, 08:14
av vettedax
står mängder av hatsanbössor till salu på blocket väldigt ofta...undra varför

Re: Trevlig Hatsan bössa

InläggPostat: 15 jul 2021, 10:16
av chaosborn
Det är synd estetiskt tycker jag den såg väldigt fin ut och verkar bättre med gaspistong än fjäder.

Jag kikar rätt mycket på Youtube på det mesta som jag är intresserad utav, visst får man ta det med en nypa salt men en då.

Finns ju många Hatsan idag med LW pipa med men nog inte just denna modellen då.

Jag försöker att inte titta så mycket på märket utan vilken modell som tilltalar.
Men klart det är lite roligare att ha en lite ovanligare bössa än just Hatsan.

Re: Trevlig Hatsan bössa

InläggPostat: 15 jul 2021, 17:32
av Megaklant
Man kan få de flesta Hatsan bössor att skjuta bra!
Det krävs en del arbete med dom och självklart måste man hitta rätt kula för den.
Varje gevär vill helst ha sin egen diabol, det går inte på förhand säga vilken.
Det är bara att prova en massa olika.
Jag har en at44 som skjuter hål i hål och jag fixade iordning en 125a så den sköt som en dröm.

Re: Trevlig Hatsan bössa

InläggPostat: 15 jul 2021, 19:53
av bazookaboy
Jag har provat allt i diaboler och allt skjuter kass. Är pipan kass så kan man tuna hur mycket som helst, det blir skit av det ändå.

Re: Trevlig Hatsan bössa

InläggPostat: 21 jul 2021, 17:51
av Archon
Ja, valnötsstocken ser fin ut. Men där är det nog slut med det fina, är jag rädd. Det är en riktigt stor åra med en längd på 118 cm och en vikt på 4150 kilo utan kikarsikte. Gasfjäder är enligt mitt tycke inte bättre än ett konventionellt, väl tunat fjädersystem. Gasfjäder ger mig en rå och oangenäm skjutupplevelse, jämfört med mina vanliga fjädervapen där gången är helt silkeslen. Nu har jag i och för sig bara EN enda gasfjäderbössa, en Gamo Whisper IGT, så man kanske inte ska dra alltför höga växlar av detta. Oavsett, jag skulle inte vilja köpa denna Hatsan.

Skall man gå efter folket på detta forum så är Hatsan ett dåligt märke. Kan till viss del bero på att de är överprissatta här i Sverige. De kostar ofta lika mycket eller mer än mer välrenommerade märken som exempelvis Weihrauch. Men jag har ju sett att man har betydligt positivare omdömen om Hatsan-prylar på exempelvis brittiska och amerikanska forum. Det är i varje fall inte lika ensidigt negativt som här. Särskilt Hatsan AT-44 verkar vara en mycket populär modell. Och Youtube är Youtube. Kanske har de blivit sponsrade av Hatsan eller så har de fått låna en bössa av dem för att recensera den. Då kanske man drar sig för att totalsåga en bössa. Notera också att det stora flertalet av Hatsans vapen i Sverige är strypta, medan de vapen man ser på Youtube oftast är i originalskick. Det ger en helt annan skjutupplevelse.

Sedan är det ju så att trots att folk i det här forumet tycker att Hatsan och Gamo är dåliga så säljer de ganska bra. Tydligen har alla dessa köpare aldrig frekventerat detta forum. Man skulle kanske ta och ruska om dem lite och skrika "Go to luftvapen.info and smell the coffee", liksom. "What do you mean, you don't know Swedish? Use Google Translate or go to fucking school." Skämt åsido, många köpare är säkert fullt nöjda med sin Hatsan och kan därför mycket väl lägga upp en positiv recension på Youtube. Hade jag bara haft min gasfjäder-Gamo att jämföra med hade jag kanske tyckt att det är en helt OK bössa. Det är trots allt en ganska lätt bössa med en ergonomiskt utformad stock som inte är särskilt jobbig att bära på. Den ser ju lite tuff ut också. Precision har den, men man får verkligen kämpa för att få fram den. Jag skjuter ju för att koppla av, det kan man inte göra när man skjuter med den. Då går det åt helvete. Då tycker jag att min andra Gamo, en urgammal Gamo 300 från 1970-80-talet är mycket skönare att skjuta med. Ger bara 5 joule, men skjuter lätt hål i hål på 10 meter med öppna riktmedel. Funderar på att ha den som Bell Target-bössa. Sedan så är jag även en stolt ägare till en plastig Daisy 880S som jag köpte ny för mindre än en tusenlapp. Den har helt OK precision upp till 15 meter i alla fall, men kan naturligtvis inte jämföras med ett betydligt dyrare kvalitetsvapen. Jag är i alla fall helnöjd med den och tycker den är rolig att skjuta med. Vad jag vill ha sagt är att man inte alltid ska gå efter vad så kallade "experter" och förståsigpåare tycker, hur välmenande dessa än är. Jag delar förvisso deras åsikter för det mesta, men det beror på att jag har skjutit både bättre vapen och mindre bra vapen så jag har lite att jämföra med. Men det viktiga är att man har roligt och att man är nöjd med det man skjuter.

Re: Trevlig Hatsan bössa

InläggPostat: 26 aug 2021, 23:31
av puttepovel
Gjorde misstaget att inte ta reda på mer om lurendrejaren håkan och hans flickvän. Köpte en bössa de för Hastat gjort.
Fel info. Den verkar gammal och begagnad. Transporten var katastrofal, allt låg löst och kanade runt i kartongen. Dom svarar varken på telefon eller mejl. Man plir ju helt paff!!! Nä...försök hitta någon annan säljare, som inte är riktigt så oseriös. Totalt fjortontusen...14000 kronor bortkastat på icke fungerande saker. Inte ens ammoburkarna var intakta...öppnade burkar som var tilltryckta. Kulorna var deformerade. Kikarsiktet skramlar. Gäväret pyser ut luft. Pumpen luktar cigarettrök...kollade den och packningarna var torra och spruckna. Det tråkiga är att Kenneth Söder och hans sambo ens gör affärer med jagamera. Kan det vara så att dom är lika varandra. Giriga och missunsamma, och på det tror att kunderna är kompletta idioter, som går att manipulera hur långt som helst. Dessa ska man INTE göra affärer med. Håkan Olofsson, Malou Villegas Moneva, Kenneth Söder och Annika Skogsberg.

Varför Varför vara så illa oseriös helt i onödan. Dom får Första priset på prispallen. Grattis till Guldvinsten. :arrow:
Silver och bronspriset kanske någon kan ge tips om.
Tillägas bör man nog räkna med att säljare överlag är penningk_ta. Fast en del kan om man har tur, vara lite mer serösa.

Re: Trevlig Hatsan bössa

InläggPostat: 27 aug 2021, 07:32
av chaosborn
Låter som ett garanti ärende.
Vänd dig till allmänna reklamationsnämnden om det är sant.

Re: Trevlig Hatsan bössa

InläggPostat: 27 aug 2021, 19:27
av puttepovel
Tänker likadant. Men risken finns ju att det blir ett ord mot ord ärende.
Och jag är ganska slutkörd efter en bypass hjärtoperation.
Mår väl ganska kasst, brukar inte bete mig så här i vanliga fall, med att berätta och skriva som jag gjorde. Droppen rann över ganska rejält bara.
Men tack för tipset.

Re: Trevlig Hatsan bössa

InläggPostat: 29 aug 2021, 10:44
av Silwer
Hög jäkla effekt bara, lång och tung vilket iofs i te hindrar, men nåt sånt här måste man ju gå igenom helt och hoppas pipan är ok.

Justerbart kindstöd etc har ingen betydelse om bössan hoppar som en känguru eller har en pipa som är hopplös.

Hatsan har bytt mycket sånt här, det är alltid massmarket.

Denna har valnöt och blir dyrare men det är ju vad den har med, inget annat.
Problemet ligger i att bygga Magnum bössor med väldigt hög effekt och få det att verkligen fungera.

Och drar man ner effekten blir det ju en jäkla års främst, dvs man får tänka eftersom inget annat finns i stället för den lägre effekt man ändå måste använda.

Sen struntar jag i att det är just en Hatsan, bara det att detta vapen har lanserats i liknande varianter hur jävla länge som helst.