Sida 1 av 1

Hatsan 2008

InläggPostat: 28 feb 2008, 23:43
av Sweeper
Hej Boys, satt och surfade runt på fondprodukters hemsida nu i kväll och såg att de har lagt upp massa nya Hatsan gevär, tyvärr finns det inga bilder på dom än, men en sak som var lovande var att de har tagit upp några modeller (125,125TH,125TH-OD,150) i kaiber .25

Några smakprov:
För att följa länken så måste du registera dig.


För att följa länken så måste du registera dig.


För att följa länken så måste du registera dig.


För att följa länken så måste du registera dig.


InläggPostat: 29 feb 2008, 08:06
av Sweeper
ja det vet jag, men det jag menade med posten var att detta är ju dom som kommer till sverige

InläggPostat: 29 feb 2008, 11:02
av Commando
Jag kollade in sidan och såg att dom nu fått in bilder på gervären.
Ser nice ut.

InläggPostat: 29 feb 2008, 12:24
av FXpoacher
Jag kan tänker mig en av dom Topedo i 6.35mm.
Säkert de go att få fart på den! :wink:

InläggPostat: 29 feb 2008, 17:37
av Silwer
Torpedo 155, att de inte dolde den inre spännarmen, de har återanvänt stocken lite väl mycket.

Denna är säkert en TWANG! mästare men det fanns en Torpedo 100X med som såg bättre ut och var mer sansad, tror faktiskt den är bättre när det kommer till kritan.

Fiberoptik, bläsch.

InläggPostat: 29 feb 2008, 20:31
av Daniel
FXpoacher skrev:Jag kan tänker mig en av dom Topedo i 6.35mm.
Säkert de go att få fart på den! :wink:


Kan helt klart tänka mig en sådann också speciellt nu när jag testat mitt hatsan mod135 :-)

InläggPostat: 06 maj 2008, 13:26
av Hawkeye
Jag var inne på nätet och kollade Hatsans nya modeller t ex Torpedo 100x. Bössan ser mycket trevlig ut. Fast pipa, valnötskolv med nätskärningar, inte alltför tung (3,6 kg). Frågan är hur kvaliteten och precisionen är. Priset är i alla fall attraktivt. 2 295 kr hos en handlare nära dig. Någon som har provat bössan?

InläggPostat: 06 maj 2008, 14:25
av Daniel
dom har inte kommit till sverige än.... så ingen kan ha testat dom..
dom kommer okring den 15:e på båt (med reservation för fel ) ?


själv kommer jag att köpa en hatsan torpedo 155
som liknar mod 135 väldigt mycket men med underspännarm och en annan laddningsfunktion.

InläggPostat: 06 maj 2008, 15:33
av Silwer
Som jag skrev tidigare skulle jag köpa någon blev det 100x, den såg ju rätt bra ut, vi vet ju redan att deras största siffermonster inte ger den kraft de säger så då köper jag hellre nåt som är mer sansat.

Men de är för dyra för mig, jag kan ge 1500 för en Torpedo 100x .177.
Boltladdningen tycker jag var lite småcool.

Saknar en fjäderpuffra i .177 som överstiger 10J.

InläggPostat: 06 maj 2008, 15:35
av Daniel
Silwer skrev:Som jag skrev tidigare skulle jag köpa någon blev det 100x, den såg ju rätt bra ut, vi vet ju redan att deras största siffermonster inte ger den kraft de säger så då köper jag hellre nåt som är mer sansat.

Men de är för dyra för mig, jag kan ge 1500 för en Torpedo 100x .177.

Saknar en fjäderpuffra i .177 som överstiger 10J.


Fx gevären ger inte heller den kraft de säger ? beror väl på vilka instrument man använder samt vilken kula ?
Jag tror att alla producenter drar över litegrann glädjeräknar..
jag tror absolut inte att det är twang i bössan som du skrevtidigare silwer.

InläggPostat: 06 maj 2008, 16:01
av Silwer
Jo det gör de, de anger sina utgångshastigheter med sin egna kula, kolla själv.

Du kan sedan utan vidare både sänka och höja hastigheten.

Min Cyclone ur kartong och ostrypt gick tex lite för ba, 290mps med 16gr kula, så jag provade först maxa den, men då gick den 2 magasin, så sen sänkte jag till 270mps med 18gr kula, det är där jag vill ligga för presisionens skull.

Twanget vet jag inget om, jag gissade bara.
Jag föredrog 100x Torpedo för att den helt enkelt ser snyggare ut och förmodligen är mer eller mindre samma sak i grunden som en 155, jag ser iaf inga enorma skillnader.
Men jag ger inte 2500 för en sån där bössa helt enkelt.

Jag hittar dock ingen annan som säljer dem inom EU heller så man kan ju inte komma undan i pris heller.

InläggPostat: 06 maj 2008, 17:10
av Daniel
Silwer skrev:Jo det gör de, de anger sina utgångshastigheter med sin egna kula, kolla själv.

Du kan sedan utan vidare både sänka och höja hastigheten.

Min Cyclone ur kartong och ostrypt gick tex lite för ba, 290mps med 16gr kula, så jag provade först maxa den, men då gick den 2 magasin, så sen sänkte jag till 270mps med 18gr kula, det är där jag vill ligga för presisionens skull.

Twanget vet jag inget om, jag gissade bara.
Jag föredrog 100x Torpedo för att den helt enkelt ser snyggare ut och förmodligen är mer eller mindre samma sak i grunden som en 155, jag ser iaf inga enorma skillnader.
Men jag ger inte 2500 för en sån där bössa helt enkelt.

Jag hittar dock ingen annan som säljer dem inom EU heller så man kan ju inte komma undan i pris heller.


Hatsan har naturligtvis sina egna pellets dom testar hatighet med, samma sak med gamo etc.

näe alla gevär jag haft har underpresterat under det tillverkaren har angett. och det är inte bara hatsan. natuligtvis kan det bero på fler olika saker. kraft säljer med enkla ord.

InläggPostat: 06 maj 2008, 17:43
av Silwer
PCP är nog lite undantagna egentligen pga att konstruktionen är så annorlunda mot fjäderbössor.

På en fjäderbössa måste saker som cylindervolym, styrka i slagfjädern mm stämma för att det ska vara möjligt att uppnå siffrorna tillverkaren upgett.
Ska en Hatsan göra 380mps med låt oss säga 7.5gr kulor så lär cylindervolymen vara enorm, man kan inte bara byta till världens hårdaste fjäder, det måste lira ihop.

Gamo använder sig ju av 5gr kulor som pluppar ut med en jäkla fart men sen snabbt tappar kraft.

Visst det är ju mätt med kronograf, men visst käns det lite fånigt att de måste gå så långt för att sälja bössor, varför inte satsa på välskjutande vapen i stället, med vettig kraft.

Jag vet förstås svaret.................USA, där handlar folk efter siffrorna bara, och det är en stor marknad för alla de här.
Patriot tex. kom till för att tillfredställa jänkarnas sökande efter den bössa som gav högst utgångshastighet, presision och sådant var i andra hand.

Den är fortfarande på topp när det gäller rena fjädervapen, iaf som masstillverkad.

Jag gillar dock som sagt boltladdningen på de där nya Hatsan, så jag är inte helt negativ.
Jag får vänta tills ni ledsnat och ska sälja hehe.

En sak med det här att uppge V0 är modernt nu, speciellt engelska bössor så uppgav de ingen exakt siffra eller så, jag har inga siffror på en Eclipse eller en Superstar som fabriken angett.

Egentligen är det rent trams att skjuta i överljudsfart och lämna halva kulvikten kvar i räfflorna, men det struntar folk i, så det är väl tur att de flesta vapen med normala kulor inte klarar det.

En diabol är inte til för detta, utan då laddar man tyngre, men det kan man inte få in i skallen på siffergänget.

OBS det är ingen här jag pratar om, men jag har pratat med en hel del andra som bara pratar V0.

Re: Hatsan 2008

InläggPostat: 06 nov 2008, 09:27
av jonish84
Har nyss köpt mig ett hatsan torpedo 100 x. mycket över förväntan faktiskt :-) men den är lite rapplig i mekanismer och avtryckare.
Men bra precison faktiskt :smt020 mycket nöjd med denna överlag. rekommenderas starkt, väntar på värre fjäder bara :smt037 he he. det är en 22 cal förresten 138 ms :wink: