

Välkommen Gäst
Moderatorer: Leopold, Nitro, atte69
Silwer skrev:Det skiljer bar att den har en lite finare stock än den vanliga HW30s, så det är samma bössa annars.
Lastlogon skrev:Fråga först om det är direktimport från Tyskland, om det är det så är bössan på 7,5J. Vilket ifs duger fint, men HW30s är riktigt, riktigt trevlig i 10J. Om det visar sig att den har 7.5J och du vill ha 10J så måste du ändå kosta på dig c:a 300:- för en ny fjäder. Lite snabb huvudräkning gör att du hamnar på minst 2300:- exklusive frakter, eller så kan du köpa en som är på 10J redan från början för 2195:- hos Hurricane.
cazrack skrev:Lastlogon skrev:Fråga först om det är direktimport från Tyskland, om det är det så är bössan på 7,5J. Vilket ifs duger fint, men HW30s är riktigt, riktigt trevlig i 10J. Om det visar sig att den har 7.5J och du vill ha 10J så måste du ändå kosta på dig c:a 300:- för en ny fjäder. Lite snabb huvudräkning gör att du hamnar på minst 2300:- exklusive frakter, eller så kan du köpa en som är på 10J redan från början för 2195:- hos Hurricane.
Verkar stämma frågade Hurricane
Är det skillnad på den hw30s ni säljer i Sverige i Joule och utgångshastighet i 4,5mm jämfört med den som säljs i Tyskland?
Svar: vår har lite mer pulver
Skogstomten skrev:En liten känslig fråga kanske
Köper man av Tobbe på Hurricane så är det ett registrerat AB som är registrerad för att betala in moms osv sen 2012. Omsatte ca 10,5 miljoner ex moms 2015 enligt bolagsredovisningen osv.
Köper man av Gevärpär =trevlig, kunnig, problemfritt, delvis samma bössor osv. Har han registrerad firma, betalar in moms osv? Kollade lite snabbt på "alla bolag" och lyckades inte hitta något. Men han kan mycket väl ha registrerad tex enskild firma ändå utan ordet "vapen/gevärpär/ eller liknande i namnet finns så det betyder inte så mycket. Jag undrade mest om någon här vet hur det ligger till? Vad brukar det stå på kvittot, är momsen redovisad separat på det, används kontantfaktura eller kassaapparat med skatteverkets "svarta låda" tex?
Många skiter i det vilket är helt fritt. Men som företagare själv så tycker jag att det är en viktig parameter att väg in OM man själv tycker att det är viktigt vill säga.
Känns ju som att Gevärpär säljer i betydligt mycket högre omfattning än att det skulle gå under skatteverkets regler för "hobbyverksamhet".
dreg skrev:är du någon skattesnut eller liknande?
Användare som besöker denna kategori: Inga registrerade användare och 2 gäster