Ammo till Fx Cutlas

Här snackas det om Luftvapen ammunition

Moderatorer: Leopold, Nitro, atte69

Ammo till Fx Cutlas

Inläggav Daniel 28 mar 2008, 19:24

Jag undrar vad ni föredrar för ammunition till fx cutlas
till caliber .22

vilken sort skjuter tätast ?
Användarvisningsbild
Daniel
 
Inlägg: 5340
Blev medlem: 26 dec 2007, 21:05
Ort: Lögdeå
Tack utdelade: 176 gång
Tackad: 216 gånger i 164 inlägg
Skytteklubb: Piteå Luftvapen Klubb
Luftvapen favorit: Theoben slr 98

Inläggav Martin 28 mar 2008, 20:02

Nu har jag inte just nån Cutlas, men det skiljer sig från bössa till bössa. De flesta FX går dock hyffsat med FX egen ammo (tillverkad av JSB, samma som JSB Exact), det är min erfarenhet iaf.

Du får prova dig fram till vad din bössa gillar. Men FX, JSB Exact, Barracuda, HN FTT brukar gå bra. Sedan kan Barracuda gå bäst i en bössa medan FX går bättre i en annan.

Jag hade tidigare en Webley Axsor där Hurricanes egen ammo, Hurricane Exterminator, gick väldigt bra. Den går dock inget vidare i min Typhoon.

Bara att skaffa lite olika och testa. :)
Bild
http://www.onsalaskytte.se/
http://www3.idrottonline.se/onsalaluftgevarsklubb-skyttesport
Användarvisningsbild
Martin
 
Inlägg: 3975
Blev medlem: 26 dec 2007, 23:34
Ort: Onsala
Tack utdelade: 210 gång
Tackad: 638 gånger i 261 inlägg
Skytteklubb: Onsala Luftgevärsklubb
Luftvapen favorit: FWB 300s

Inläggav Silwer 03 apr 2008, 16:13

FX går ju bra, men det beror hur vapnet är stält, Exterminators funkar bra men är dyra, men det är mest de jag kört med då de väger lagom (18gr).

Gamo T-18 eller nåt ska jag testa vid tillfälle, rätt vikt men låter billigt, men testa ska jag, går de ungefär som Extreminators så swappar jag direkt.

Jag tycker även de här tunga Barracuda gick riktigt fint (21.5gr)

Men alltså d menar jag i fullflås, och FX kulor är liiiite för lätta anser jag, men har man ställt in vapnet för 16gr så går de ju bra, eller om man kör i de 2 lägre lägena.

Skaffa lite sån olja med att kladda i en burk så du får smörjning av pipan inuti, sånt gör ju fjädervapen av sig själva men PCPer är torra som bäst och som värst om man pumpar när det är fuktigt så skjuter man ju in fukten i viss mån i systemet med.
Användarvisningsbild
Silwer
 
Inlägg: 25048
Blev medlem: 23 feb 2008, 19:57
Ort: Norduppland
Tack utdelade: 102 gång
Tackad: 968 gånger i 838 inlägg
Skytteklubb: Royal British Airgunners
Luftvapen favorit: AA PT och FWB300Sm


Återgå till Ammunition

| | |likartade trådar| | |


Vilka är online

Användare som besöker denna kategori: Inga registrerade användare och 0 gäster

  • Sponsorer