

Välkommen Gäst
Moderatorer: Leopold, Nitro, atte69
Nitro skrev:Helt rätt Chris men oddsen ökar.
Silwer skrev:SemiRecoiless står det för, liksom en FWB glider TX200SR mekaism bakpt vid skott, det är vd 16J
Men denna är.22? Ovanlugt val, en .177 är det rätta valet.
Henno3 skrev:
Är man snäll följer det med en pipa i .177 om man köper den
Silwer skrev:
Chris: men du som inte tävlar vill ha dåliga resultat tänkte du?:-)
Är nog ingen idé att försöka förklara sig så, och sänk effekten på cp så har du mer utmaning direkt och fler skott per fyllning.
Har man en ocp som skjuter som en laser på de avstånd man provar kan jag förstå dig, men det är kanske så att FX Royale är nåt för dig, du kanske skulle sälja och prova nåt annat.
Chris skrev:Vet inte riktigt hur jag ska uttrycka mig....
Efter några års luftskytte med både PCP och fjäder börjar jag tröttna på pcp-skytte.
Visst... i början tyckte jag det var otroligt kul med pcp... flerskottsmagasin och efter jag har provat fram mig tills kvalitätsbössor som skjuter hål i hål och även jag som relativt okunnigt skytt kan träffa en sockerbit på 50m börjar jag tröttna nu på det.
allt fler gammla fjäderbössor av bra kvalität sammlas nu här hemma hos mig och även om själva skyttet blir givetvis sämre med sånna bössor så ökar faszinationen allt mer.... tycker faktiskt det är mycket roligare att skjuta med gammla och bra fjädervapen även om resultaten inte är i närheten av pcp-skytte.
mina pcp-bössor sammlar damm medan jag nästan bara skjuter med mina gammla godingar... livlöst mot livligt eller kanske snarare utan och med karaktär.
kommer nog snart att slutar helt med pcp... tävlar ju inte ens och med mina fjäderbössor har jag faktiskt mycket mer glädje än med mina pcp.
är jag ensam om denna åsikt?
frågar inte de som tävlar i FT utom de "vanliga" luftpumpentusiaster
Återgå till Luftgevär (PCP/Co2)
Användare som besöker denna kategori: Inga registrerade användare och 5 gäster