buckshot2000 skrev:Ok , hur skjuter den då i runda slängar ?
Oj jag ber att få återkomma med mera info. Det
jag skjutit mest har varit inomhus 25m och jag har då provat olika styrkor & skott. På 25m med lättare skott och mindre tryck (<mellan) så kastade skotten upp till 20 cm. Tunga skott inomhus med fjong på ca 10cm.
När jag skjutit som bäst har det varit med antingen Sam Yang 42GRN eller EUN JIN 36GRN(?). På 50m utomhus(liggande & bipod) fick jag en gång spridning på 10cm.
Vill påpeka att jag är n00b. Det jag direkt kan säga är att jag samma dag skjöt
en omgång med en Career karbin 6,35mm med ofokuserat kikarsikte (4ggr förstoring) och fick till och med lite bättre resultat.
En skjutare förklarade åt mig att karbiner oftast är enklare att skjuta för de har kort piptid. Vidare så var hammaren* mycket lättare i det geväret vilket gjorde mindre vibration och mindre rekyl.
En annan Sumatra ägare (5.5mm) som skjutit många tusentals skott med sitt sade att träffsäkerheten ökade markant när han fick sin hammare* ersatt med en lättare.
*
alltså klunten som släpper när man skjuter. Kan inte rätt benämning.