Jag köpte faktiskt en marauder idag. Det var egentligen ett spontanköp men jag har länge varit nyfiken på
PCP och jag skulle ändå till Cabom och köpa ammo idag så jag tänkte kolla ifall de hade någon billig hatsan eller något annat som jag kunde ha råd med i
PCP väg. Det visade sig att de hade ett retur ex på en marauder som de kunde släppa för ett kraftigt reducerat pris så allt som allt så blev det billigare att köpa en marauder än en Hatsan och Marauden verkade mer gedigen på något sätt och att den dessutom var väldigt tyst var ju ingen nackdel.
Jag köpte varianten med trä
stock och jag är väldigt nöjd med den hittills. Nu ska bara siktet på och så skall den skjutas in ordentligt.
Och det var någon som skrev något om att de skulle sluta med den modellen för att den skulle vara lättrimmad, jag vet inte om så är fallet men skulle man vilja syssla med sådant så ändras effekten med en skruv så man får väl anse att den är relativt lättrimmad ifall man gillar sådant.