

Välkommen Gäst
Moderatorer: Leopold, Nitro, atte69
Wiruz skrev:Hej
Jag undrar hur man går tillväga för att få licens på luftgevär, Dvs fullfart ?
Jag har jägarexamen samt 2 bössor, Ett kulgevär samt halautomat hagel!
Som jag förstått det så är det skyddsjakt man då kan använda som motivering men det verkar minst sagt löjligt svårt och krångligt!
Svårt för jag vet inte turgången och krångligt för att man behöver intyg
Jag kan skaffa intyg som faktiskt är legitimt!
Det är isf hos min mor som bor i Norra norrland, Jag själv bor i Södra Sverige . Han föder upp kycklingar samt andra tamfåglar och har väldiga problem med mycket skator och kråkor.
Nu är frågan. Räcker det med ett intyg som dessutom inte är i närheten? Jag kan säkert fixa fler men det är isf i norra Norrland det också.
Hur ser ett sådant intyg ut och finns det någon mall på ett som blivit godkänt?
Framförallt hur ser tillvägagånssättet ut? Ansökan sker hos polisen antar jag men det är lite mer än så kan jag tro
Kapten Kamin skrev:Det kräver att du är aktiv medlem i 6 månader.
Rangemaster skrev:Vill du ha licens på luftgevär för
skyddsjakt, behöver du förutom din jägarexamen ett intyg från markägaren du ska bedriva skyddsjakt hos.(Tillståndet gäller bara för det området/platsen.)
Wiruz skrev:Det är ju något som är sjukt snett i lagen om det ska vara svårare att få tillstånd för ett trimmat luftgevär än att gå och köpa på sig halvautomat hagel och studsare!
XXL skrev:Wiruz skrev:Det är ju något som är sjukt snett i lagen om det ska vara svårare att få tillstånd för ett trimmat luftgevär än att gå och köpa på sig halvautomat hagel och studsare!
Så är det.
_mik_ skrev:XXL skrev:Wiruz skrev:Det är ju något som är sjukt snett i lagen om det ska vara svårare att få tillstånd för ett trimmat luftgevär än att gå och köpa på sig halvautomat hagel och studsare!
Så är det.
Utan tvekan.
Jag tycker ändå du kan söka licens. Kan du påvisa ett rimligt behov är det inte omöjligt alls att få skyddsjaktlicens.
Du skall dock vara medveten om att i vissa regioner ställer sig polisen lite avig till avregistrering av licensluftvapen så det kan bli lite svårare att avyttra om den dagen kommer. Det fina med skyddsjaktlicens är att det inte påverkar utrymmet i jaktvapengarderoben då jakt och skyddsjakt är två olika klassificeringar, men det stjäl naturligtvis poäng i skåpet. Det kostar dig bara 250pix och lite slipande på en ansökan att prova.
thillgren skrev:Låter lovande om det går att få licens på luftgevär med högre utgångshastighet om man vill ha det. Men är det inte olika på vilket län man bor i angående sådant med att få licens som vanlig jakt licens. Dvs ikke kommunanställd skyddsjägare. Jag kan tycka att som hobbyskytt att det är bra om det gå lättarer att ansöka om som vanligt jaktvapen och inte den krångliga vägen. Kent är det nya regler beträffande klass 4 för joule-styrkan vid ansökan. Jag tänkte på det som reglerna säger att det ska vara 150 joule från mynningen för att det ska vara klass4 vapen. Det har ju pratats mycket om detta ämne på många forum. Men om det gick för dig Kent så är det väl bevis för att det blivit lättare för luftgevärsskyttar att få licens i Sverige.
Kent skrev:thillgren skrev:Låter lovande om det går att få licens på luftgevär med högre utgångshastighet om man vill ha det. Men är det inte olika på vilket län man bor i angående sådant med att få licens som vanlig jakt licens. Dvs ikke kommunanställd skyddsjägare. Jag kan tycka att som hobbyskytt att det är bra om det gå lättarer att ansöka om som vanligt jaktvapen och inte den krångliga vägen. Kent är det nya regler beträffande klass 4 för joule-styrkan vid ansökan. Jag tänkte på det som reglerna säger att det ska vara 150 joule från mynningen för att det ska vara klass4 vapen. Det har ju pratats mycket om detta ämne på många forum. Men om det gick för dig Kent så är det väl bevis för att det blivit lättare för luftgevärsskyttar att få licens i Sverige.
Jag sökte först köptillstånd på en HW 95:a. Går att göra på polisens nätsida. Blev beviljat och fick köptillståndet på posten. (tog 2 mån) Sen bara att snacka med HurricanTobbe som fixa fram en hw 95:a med fullfartsfjädern. När jag hämtade bössan hade jag köptillståndet med och Tobbe fylla i det med serienummer osv. och skickade det till polisen. Några dagar senare damp den riktiga vapenlicensen ner i brevlådan. Jag bor i Skåne.
Wiruz skrev:Låter som att det bara är att lägga ner planerna och satsa på ett 22Lr istället!
Det är ju något som är sjukt snett i lagen om det ska vara svårare att få tillstånd för ett trimmat luftgevär än att gå och köpa på sig halvautomat hagel och studsare!
Blir till att skicka tillbaka FX geväret jag nyss köpte vilket är synd men har isf mer användning av en 22Lr vilket är bra sjukt! Hade jag vetat hur man vässar upp FX cyclone så hade jag gjort det omgående i ren protest!
Tack för alla svar!
Knivsöder skrev:Jag sökte och fick licens på ett ljuddämpat luftgevär förra året (Uppsala). Jag skrev inget om vart jag skulle jaga och hade inga intyg med. Men jag lade med ett brev där jag skrev att de var för skyddsjakt huvudsakligen inomhus och för att inte skrämma kreatur, hästar etc. (PCP smäller) så behövde jag ett gevär med ljuddämpare. Det var min första jaktlicens och med en färsk jägarexamen i bakfickan. Tilläggas kan att jag dock redan hade ett par licenser på luftgevär för sportskytte.
Gordon skrev:Knivsöder skrev:Jag sökte och fick licens på ett ljuddämpat luftgevär förra året (Uppsala). Jag skrev inget om vart jag skulle jaga och hade inga intyg med. Men jag lade med ett brev där jag skrev att de var för skyddsjakt huvudsakligen inomhus och för att inte skrämma kreatur, hästar etc. (PCP smäller) så behövde jag ett gevär med ljuddämpare. Det var min första jaktlicens och med en färsk jägarexamen i bakfickan. Tilläggas kan att jag dock redan hade ett par licenser på luftgevär för sportskytte.
Då hade du tur för licens på ljuddämpare ska inte ges för vapen i "subsonic" utförande. Polisen drar likhetstecken med vapen i klass 4. Kan faktiskt även om det är tråkigt för oss luftskyttar förlika mig med den tanken då bössorna i stort sett blir ljudlösa... Förmodligen finns det något undantag för just skyddsjakt.
Själv har jag en jaktlicens på min 6,3:a... Så det är bara att panga på, inte så bra dock för kulan går rätt igenom taket om man missar så det blir bara övningsskytte med denna.
Men i praktiken så kan man med minsta möjliga kaliber för skyddsjakt dvs 5,5 med en expanderande kula på säg 14grain klara sig med 15Joul för att uppnå 180m/s. (Hoppas jag räknat rätt nu). En sådan bössa med ljuddämpare hade varit kanon att skjuta fågel inne i ladugård...
Silwer skrev:Om det sja vara fjäder välj .25 låg fart men hejdlöst hål.
Tyvärr kanske det idag inte funns .25 som är smidigsåa och ger sög 200mps med 14gr.
Återgå till Frågor om skyddsjakt
Användare som besöker denna kategori: Inga registrerade användare och 1 gäst