Anonymous
Välkommen Gäst
Moderatorer: Leopold, Nitro, atte69
zpiff skrev:Inte otroligt att den importerades pre -92 och då var det andra regler som gällde. Max hastighet 200 m/s oavsett kaliber. Därav de här "gallärårorna" till luftvapen som Patriot med flera. Det fick lagens kvarnar att mala i Sverige till dagens regler. Är trpfigen på grund av det som den saknar F-märkningen.
zpiff skrev:Har snabbkollat på nätet och inte hittat några klara gränsdragningar på ålder. Dock är den licensfri om du ägde den "pre-92". Så du kan inte köpa ett "Pre-92" vapen i dag och tro det är licensfritt om det gör över 10 J, då krävs licens.
Säkert någon mer som har exakt info i ärendet. :-D
Chris skrev:kan det vara så att det fanns/finns ett företag som hette HDF-bolag som importerade bl.a. luftgevär och alla deras importgevär stämplades med "HDF" som importörsmärke?
Återgå till Övrigt, luftvapenrelaterat
Användare som besöker denna kategori: Inga registrerade användare och 10 gäster